PKO Akcji Rynku Złota zyskał ponad 80% od początku 2016 roku!

PKO Akcji Rynku Złota jest subfunduszem akcji spółek operujących na rynku złota i innych metali szlachetnych.
W przeważającej mierze są to kopalnie zajmujące się wydobyciem metali. Subfundusz nie inwestuje
w złoto bezpośrednio, gdyż jest subfunduszem wydzielonym w ramach funduszu inwestycyjnego otwartego (FIO), którego spektrum instrumentów jest mniejsze niż funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ). Notowania firm znajdujących się w portfelu zależą w dużej mierze od notowań złota, choć ich wahania, zarówno na plus jak i na minus, są w większości przypadków większe niż zmiana ceny samego kruszcu.

 

 

Przepis na wyjątkowy wynik

Na bardzo pozytywny wynik subfunduszu zarówno w kwietniu 2016 (+29,24%), jak również od początku bieżącego roku (+80,81%) miały wpływ dwa podstawowe czynniki:

  • Zmiana notowań złota, która w dużej mierze wpływa na notowania spółek znajdujących się
    w portfelu.
    Wydaje się, że wzrost cen złota w ostatnim okresie wynikał z bardzo mocnego wzrostu popytu inwestycyjnego, związanego z „ubezpieczeniowym” charakterem inwestycji w złoto. Obawy inwestorów o błędy w polityce pieniężnej czołowych banków centralnych sprawiają, że aspekt monetarny złota nabiera na znaczeniu. Tezę tą potwierdzają rekordowo wysokie napływy
    w bieżącym roku do funduszy typu ETF inwestujących bezpośrednio w złoto.
  • Umiejętne zarządzanie zarówno selekcją spółek jak i alokacją.
    Selekcja spółek polega na wyborze tych podmiotów, które zdaniem zarządzającego będą zachowywały się lepiej od konkurentów. Alokacja natomiast to odpowiednie zarządzanie udziałem akcji w portfelu w stosunku do całości aktywów.

Warto mieć na uwadze, że zmienność subfunduszu PKO Akcji Rynku Złota jest wyższa od zmienności cen samego złota, gdyż spółki operujące na rynku złota wykorzystują dużą dźwignię operacyjną (wynikającą ze struktury kosztów) oraz niejednokrotnie wysoką dźwignię finansową (wynikającą ze struktury finansowania działalności).

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki – stan na 29.04.2016 r. Zmiana wartości jednostki uczestnictwa funduszu  w terminie od 30.03.2012 r. (data pierwszej wyceny jednostki uczestnictwa funduszu) do 29.04.2016 r. Przedstawione wyniki nie uwzględniają ewentualnego opodatkowania uczestników oraz ponoszonych przez nich opłat manipulacyjnych.

*Prezentowany wynik stopy zwrotu z inwestycji dla części subfunduszy uzyskano na podstawie połączenia historycznych notowań jednostek uczestnictwa subfunduszy wydzielonych w ramach funduszu Parasolowy – fio oraz historycznych notowań jednostek uczestnictwa już nieistniejących subfunduszy wydzielonych w ramach PKO Światowy Fundusz Walutowy – fio (zwany dalej „PKO ŚFW”) wg. następującego schematu: Subfundusz PKO Akcji Rynku Złota (Parasolowy - fio)(okres od 25.10.2015) + Subfundusz PKO Złota (PKO Światowy Fundusz Walutowy – fio) (okres 30.03.2012 - 24.10.2015).

Z czego wynika duża zmienność wycen spółek wydobywczych?

Poniższe przykłady mają na celu pokazanie pewnych zależności, które wpływają na podwyższoną zmienność subfunduszu w stosunku do zmiany cen złota, choć bazują na dużych uproszczeniach.

Przykład 1

Weźmy sytuację, w której cena złota wzrasta z 1100$ do 1200$ za uncję.

  • W przypadku zmiany cen złota jest to wzrost o +9,1% (100$ zysku vs cena zakupu 1100$)
  • Z perspektywy spółki, wzrost lub spadek kursu akcji będzie zależał od tego, jaki zysk uda się spółce wygenerować. Poziom zysku natomiast zależy zarówno od przychodów (uzależnionych od ceny złota) jak i poziomu kosztów (w tym kosztów wydobycia). Jeśli koszt wydobycia jest na poziomie 1000$, to zysk przy cenie 1100$ wynosił 100$ za uncję. Jeżeli cena złota wzrośnie do 1200$ do zysk, przy tym samym poziomie kosztów wyniesie 200$ za uncję. Oznacza to więc, że wzrost ceny złota 100$ (+ 9,1%) przekłada się na 100% wzrost zysków spółki (ze 100$ na 200$).
  • Jeżeli mielibyśmy do czynienia ze spadkiem cen złota o 100$, sytuacja ta ponownie miałaby większe przełożenie na spadek wycen spółek niż zmianę cen samego kruszcu.

Przykład 2

Weźmy sytuację, w której cena złota pozostaje bez zmian i jest na poziomie 1100$, a firma optymalizuje koszty wydobycia z 1000$ za uncję do 900$ za uncję.

  • W przypadku braku zmiany ceny złota, stopa zwrotu z inwestycji w kruszec to 0%.
  • Z perspektywy spółki, w przypadku braku zmiany cen złota i obniżenia kosztów o 100$, poziom zysku wzrośnie ze 100$ do 200$. A więc i w tym przypadku (nawet bez zmiany cen kruszcu) wycena spółki może się istotnie zmienić, gdyż istotnie zmienił się poziom zysku (+100%).
  • Jeżeli mielibyśmy do czynienia ze wzrostem kosztów wydobycia dla spółki, przy braku zmiany cen kruszcu, mielibyśmy do czynienia z sytuacją odwrotną. Warto o tym pamiętać inwestując
    w subfundusz PKO Akcji Rynku Złota, który jest rozwiązaniem akcyjnym.
Przykłady spółek z portfela subfunduszu

 

Nazwa spółkiSiedzibaRodzaj dzialnościRodzaj metalu szlachetnego Lokalizaca aktywów
Agnico Eagle
Mines
KanadawydobyciezłotoAmeryka Płn. i Płd.
Anglogold
Ashanti
RPAwydobyciezłotoAfryka
Barrick GoldKanadawydobyciezłota, srebro, miedźAmeryka Płn. i Płd.,
Afryka, Australia
Detour Gold
Corp.
KanadawydobyciezłotoKanada
Fortuna Silver MinesKanadawydobyciezłoto, srebro, cynk, ołówMeksyk, Peru
Franco - NevadaKanadafinansowanie wydobyciazłoto, srebro, platyna, pallad, ropa naftowaAmeryka Płn.
Goldcorp

Kanadawydobyciezłoto, srebroAmeryka Płn. i Płd.
Randgold ResourcesJerseywydobyciezłotoAfryka
Royal GoldUSAfinansowanie wydobyciazłotoAmeryka Płn. i Płd.,
Australia
Silver Wheaton Corp.Kanadafinansowanie wydobyciazłotoAmeryka Płn. i Płd.,
Afryka, Europa

Dane opracowanona podstawie sprawozdania finansowego na dzień 30.06.2015 r.

Perspektywy dla subfunduszu na kolejne miesiące

Popyt na złoto, w odróżnieniu od innych surowców, kształtowany jest nie tylko przez realną sytuację popytową w gospodarce światowej
(w szczególności w krajach azjatyckich popyt na złoto zmienia się w tym samym kierunku jak popyt np. na metale przemysłowe, paliwa i inne surowce), ale także poprzez popyt inwestycyjny związany z monetarnym aspektem złota.

Co do kierunku rynku cen złota jesteśmy optymistami. Uważamy, że trend który pojawił się na rynku złota na przełomie roku powinien być kontynuowany w kolejnych kwartałach. Nie należy jednak zakładać aż tak wysokiej jego dynamiki jak w pierwszym kwartale 2016 r. Oczywiście nie jest to całkiem wykluczone, jak też nie jest wykluczona korekta notowań.

 

Miejsce subfunduszu w portfelu

 

PKO Akcji Rynku Złota jest subfunduszem akcji, więc jego miejsca należy upatrywać w części wzrostowej portfela (obok innych funduszy akcji czy funduszy nieruchomościowych). Ze względu na bardzo wysoką zmienność, subfundusz powinien stanowić raczej uzupełnienie portfela akcyjnego, niż jego główny trzon. Zanim jednak zdecydujemy o alokacji w ten czy inny subfundusz, powinniśmy najpierw zdecydować jaką łączną część portfela chcemy mieć zainwestowaną w funduszach akcyjnych, w tym wysokiego ryzyka.

 

 

Drukuj