PKO Papierów Dłużnych USD inwestuje przede wszystkim w obligacje skarbowe denominowane w dolarze amerykańskim, emitowane głównie w państwach i na rynkach regulowanych Unii Europejskiej, a także w krajach będących członkami OECD (w tym w Stanach Zjednoczonych).

PKO Papierów Dłużnych USD jest jedynym subfunduszem pod parasolem PKO Parasolowy – fio, w którym ekspozycja walutowa nie jest zabezpieczana. W związku z tym na wynik subfunduszu wpływać będą nie tylko czynniki mające przełożenie na ceny obligacji, ale również czynniki mające wpływ na kurs USD:PLN.

Subfundusz jest obciążony wyższym poziomem ryzyka inwestycyjnego niż tradycyjne fundusze obligacji skarbowych ze względu na zmienność kursu dolara amerykańskiego, w którym denominowane są obligacje znajdujące się w portfelu.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYNIK FUNDUSZU W OSTANIM MIESIĄCU (1,7%) |I OD POCZĄTKU ROKU (5,8%)

Na wyniki subfunduszu w każdym z analizowanych okresów wpływały dwie główne zmienne:

  • Zachowanie cen obligacji znajdujących się w portfelu
  • Zachowanie dolara amerykańskiego w stosunku do polskiego złotego

Zarówno w czerwcu jak i od początku roku, subfundusz zyskiwał dzięki wzrostowi cen większości obligacji znajdujących się w portfelu. Do wzrostu cen obligacji na rynkach bazowych (w USA i Niemczech) oraz na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej w głównym stopniu przyczyniły się narastające obawy o kondycję wzrostu gospodarczego na świecie i ucieczka od akcji w kierunku obligacji. Wsparciem dla rynku długu były również działania i komunikaty głównych banków centralnych świata, sugerujące kontynuację ekspansywnej polityki monetarnej.

Dodatkowo zarówno w miesiącu czerwcu jak i od początku roku, dolar amerykański umocnił się do polskiego złotego odpowiednio o +0,1% i + 0,5%. Warto pamiętać o wysokiej zależności pomiędzy zachowaniem stóp zwrotu subfunduszu, a zachowaniem kursu USD:PLN (współczynnik korelacji za ostatnie 36 miesięcy wynosi 0,93). Oznacza to, że w większości przypadków subfundusz i USD:PLN poruszają się w tym samym kierunku. Poniższa tabela pokazuje dosyć wysoką zależność stóp zwrotu z subfunduszu i stóp zwrotu z inwestycji walutowej.

 2010201120122013201420151 połowa 2016
PKO Papierów Dłużnych USD4,9%14,7%0,8%-5,8%17,4%9,2%5,8%
Kurs USD:PLN3,5%16,3%-10,5%-2,6%17,1%11,5%0,5%

 

WYNIKI FUNDUSZU NA 30.06.2016
 1M3MYTD12M3L5L
PKO Papierów Dłużnych USD1,7%6,9%5,8%10,9%25,1%54,9%

 

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu. Wyniki przedstawione w materiale pokazują zmianę wartości jednostki uczestnictwa Subfunduszu na dzień 31.03.2016.

PRZYKŁADOWE STRATEGIE INWESTYCYJNE ZASTOSOWANE W FUNDUSZU

W chwili obecnej subfundusz inwestuje przede wszystkim w euroobligacje skarbowe krajów Europy Środkowo-Wschodniej denominowane w dolarze amerykańskim. Przykładowe instrumenty znajdujące się w portfelu wg sprawozdania finansowego na 31.12.2015 przedstawia poniższa tabela.

Nazwa   instrumentu dłużnego

Typ
instrumentu

Kraj
emitenta

Termin
zapadalności

Waluta

HU/USD/20200129

Obligacje   skarbowe

Węgry

29-01-2020

USD

PL/USD/20210421

Obligacje   skarbowe

Polska

21-04-2021

USD

RO/USD/20220207

Obligacje   skarbowe

Rumunia

07-02-2022

USD

HU/USD/20240325

Obligacje   skarbowe

Węgry

25-03-2024

USD

RO/USD/20230822

Obligacje   skarbowe

Rumunia

22-08-2023

USD

PL/USD/20220323

Obligacje   skarbowe

Polska

23-03-2022

USD

PL/USD/20230317

Obligacje   skarbowe

Polska

17-03-2023

USD

PL/USD/20240122

Obligacje   skarbowe

Polska

22-01-2024

USD

PL/USD/20190715

Obligacje   skarbowe

Polska

15-07-2019

USD

PERSPEKTYWY DLA FUNDUSZU NA KOLEJNE MIESIĄCE

Wynik subfunduszu PKO Papierów Dłużnych USD w dużym stopniu jest uzależniony od zmian wartości dolara amerykańskiego w stosunku do polskiego złotego, na który największy wpływ ma zachowanie się kursu eurodolara (EUR:USD). W najbliższym okresie oczekujemy poruszania się pary walutowej EUR:USD w trendzie bocznym, co powinno implikować brak znacznych zmian kursu USD:PLN.

Drugim czynnikiem, który determinuje wynik subfunduszu, są ceny obligacji. Należy zwrócić uwagę, że w pierwszym półroczu 2016 roku obserwowaliśmy znaczny wzrost cen amerykańskich obligacji skarbowych, co w dużym stopniu przyczyniło się do wzrostu cen obligacji w USD, wyemitowanych przez inne kraje. Niemniej jednak, ceny obligacji znajdujących się w subfunduszu wzrosły mniej niż ceny odpowiednich obligacji amerykańskich. Dlatego w przypadku braku istotnych zawirowań na rynkach finansowych możemy doświadczyć dalszego wzrostu cen (spadku rentowności) obligacji w portfelu. Z drugiej strony nie możemy zapominać, że obligacje amerykańskie w pierwszym półroczu doświadczyły tak znacznego wzrostu cen, że nie można wykluczyć częściowej korekty tego ruchu. To z kolei z dużym prawdopodobieństwem mogłoby przyczynić się również do spadku cen dolarowych obligacji krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

MIEJSCE FUNDUSZU W PORTFELU KLIENTA

PKO Papierów Dłużnych USD jest subfunduszem obligacyjnym, więc jego miejsca należy upatrywać w dochodowej części portfela (obok innych funduszy dłużnych, oraz gotówkowych i pieniężnych). Ze względu na wyższą zmienność niż inne fundusze obligacji, subfundusz powinien stanowić raczej uzupełnienie portfela dłużnego, niż jego główny trzon. Klienci decydujący się na inwestycje w ten subfundusz muszą mieć świadomość i akceptację wyższego ryzyka jakie wynika ze zmiany kursu dolara amerykańskiego w stosunku do polskiego złotego.

 

 

 

NOTA PRAWNA

Materiał ma charakter reklamowy, dane w nim podane nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego ani usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu. Wyniki przedstawione w materiale pokazują zmianę wartości jednostki uczestnictwa Subfunduszu na dzień 30.06.2016. Przedstawione wyniki nie uwzględniają ewentualnego opodatkowania uczestników oraz ponoszonych przez nich opłat manipulacyjnych. Przedstawione dane odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości i nie stanowią gwarancji ich osiągnięcia w przyszłości.

Ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarządzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać umiarkowanej zmienności. Należy liczyć się z możliwością utraty części wpłaconych środków.

Szczegółowy opis czynników ryzyka związanych z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa Subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz w kluczowych informacjach dla inwestorów (KIID) dostępnych u dystrybutorów i na stronie www.pkotfi.pl. Lista dystrybutorów dostępna jest pod numerem infolinii 801 32 32 80. Przed dokonaniem inwestycji należy zapoznać się z treścią prospektu informacyjnego oraz KIID Subfunduszu. Informacje o pobieranych opłatach manipulacyjnych znajdują się w tabeli opłat dostępnej u dystrybutorów i na stronie internetowej www.pkotfi.pl.

PKO TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Drukuj