Subfundusz PKO Surowców Globalny zyskał 30,6% w pierwszym kwartale 2016 roku!

PKO Surowców Globalny jest subfunduszem akcji spółek działających w obszarze szeroko pojętego sektora surowców.

Portfel subfunduszu jest szeroko zdywersyfikowany i znajdują się tam m.in. akcje spółek zajmujących się wydobyciem ropy naftowej i gazu, rafinacją ropy, wydobyciem metali przemysłowych i szlachetnych (np. miedzi, cynku i niklu, złota, srebra), wytwarzaniem energii czy produkcją rolną.

 

 

Przepis na wyjątkowy wynik

Na bardzo dobry wynik stopy zwrotu subfunduszu zarówno w marcu 6,7%, jak również w całym pierwszym kwartale br. 30,6% miały wpływ trzy podstawowe czynniki:

  • pośrednia ekspozycja na surowce, których ceny odbiły w lutym i marcu (po słabym okresie ostatnich 5 lat!),

  • powrót apetytu na ryzyko, a przez to również wzrost cen akcji spółek z sektora surowcowego,

  • działania zarządzającego zarówno na poziomie alokacji jak i selekcji.

Ten ostatni punkt oznacza, że pozytywny wpływ miało m.in. zwiększenie ekspozycji na ryzyko (poprzez dobór spółek mocno uzależnionych od kierunku rynku), wybór odpowiednich sektorów, które zachowywały się lepiej niż inne, oraz właściwy wybór krajów oraz poszczególnych spółek.

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki – stan na 31.03.2016 r. Zmiana wartości jednostki uczestnictwa funduszu  w terminie od 07.04.2010 r. (data pierwszej wyceny jednostki uczestnictwa funduszu) do 29.02.2016 r. Przedstawione wyniki nie uwzględniają ewentualnego opodatkowania uczestników oraz ponoszonych przez nich opłat manipulacyjnych.

Przykłady spółek z portfela subfunduszu

 

Nazwa spółkiSiedzibaRodzaj dzialnościRodzaj wydobywanego kruszcu
Barrick GoldKanadawydobyciezłoto, srebro, miedź
Freeport McMoRanUSAwydobyciemiedź, ropa naftowa
Glencore InternationalSzwajcariawydobycie/handelropa naftowa, gaz, miedź, cynk
Detour Gold CorporationKanadawydobyciezłoto
Silver Wheaton CorporationKanadafinansowanie wydobyciazłoto, srebro, miedź
Lundin Mining CorporationKanadawydobyciemetale przemysłow
Boliden ABSzwecjawydobycie/produkcjazłoto, srebro, miedź, cynk, ołów
Voestalpine AG Austriaprodukcjastal

Dane opracowanona podstawie sprawozdania finansowego na dzień 30.06.2015 r.

Perspektywy dla subfunduszu na kolejne miesiące

Uważamy, że rok 2016 może być (jeśli już nie jest) przełomowym dla rynku
surowców, znajdujących się w bessie od kilku lat. Skala wzrostów w niektórych segmentach rynku surowców od początku roku zdaje się to potwierdzać.
Warto pamiętać o tym, że zmienność na rynkach surowców jest bardzo wysoka.
Po okresie silnych wzrostów nie wykluczona jest krótkoterminowa korekta wynikającą np. z realizacji zysków przez część inwestorów. Z drugiej strony nie wykluczony jest też wzrost  podobny do tego z jakim mieliśmy do czynienia w pierwszym kwartale, albo nawet większy.

Jeśli w kolejnych miesiącach utrzymywać się będzie pozytywne nastawienie do rynków wschodzących, to powinno to pozytywnie wpłynąć również na rynki surowcowe. To z kolei będzie zależało m.in. od siły dolara i presji (bądź jej braku)na waluty rynków rozwijających się. Im słabszy będzie dolar, tym lepiej dla cen surowców, które są ujemnie skorelowane z walutą amerykańską. Warto
również mieć na uwadze sytuację w Chinach, które odpowiadają za dużą
część popytu na surowce.

 

Miejsce subfunduszu w portfelu

PKO Surowców Globalny jest subfunduszem akcji, więc jego miejsce należy upatrywać w części wzrostowej portfela (obok innych funduszy akcji czy funduszy nieruchomościowych). Ze względu na wysoką zmienność, subfundusz powinien stanowić raczej uzupełnienie portfela akcyjnego, niż jego główny trzon. Zanim jednak zdecydujemy o alokacji w ten czy inny subfundusz, powinniśmy najpierw zdecydować jaką łączną część portfela chcemy mieć zainwestowaną w funduszach akcyjnych, w tym wysokiego ryzyka.

 

Drukuj