PKO Technologii i Innowacji Globalny jest subfunduszem akcji inwestującym głównie w spółki z regionu Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Cechą wspólną wszystkich podmiotów znajdujących się portfelu jest innowacyjność oraz wysoki potencjał wzrostu wyników w kolejnych latach. Miejsce danej spółki jest uzasadnione na podstawie restrykcyjnej analizy fundamentalnej oraz głębokiego zrozumienia biznesu i perspektyw dla każdej
z inwestycji. Subfundusz tworzą tylko te spółki, których przyszły potencjał nie jest odzwierciedlony w cenach akcji
i oczekiwaniach inwestorów.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA WYNIK FUNDUSZU W OSTATNIM MIESIĄCU (7,85%) |I OD POCZĄTKU ROKU (8,19%)

Zachowanie subfunduszu zarówno w ostatnim miesiącu jak i w poprzednich okresach jest wynikiem konsekwentnej analizy i doboru spółek. Udział akcji w portfelu pozostaje względnie stały, na poziomie ok. 75%.

W miesiącu lipcu mieliśmy do czynienia z szeregiem zdarzeń wpływających na cenę akcji firm znajdujących się w portfelu, m.in. targi branżowe, zdarzenia korporacyjne i publikacja kwartalnych wyników. W czerwcu, na targach E3
w Los Angeles (Electronic Entertainment Expo) wybrane firmy z sektora gier komputerowych prezentowały swoje nowe produkty. W kolejnych tygodniach inwestorzy zaczęli wierzyć w większe zyski tych firm, co wpłynęło na wzrost cen ich akcji i mocno wsparło wynik subfunduszu w lipcu. Pozytywny wpływ miało również przejęcie przez inwestora strategicznego jednej ze spółek z portfela zajmującej się tworzeniem oprogramowania do ochrony w sieci. Cena transakcji była wyższa o ponad +30% od kursu rynkowego, co umożliwiło szybszą realizację części zysków, wynikających z przyszłego potencjału firmy. Poza typowo biznesowymi zdarzeniami, w minionym miesiącu rozpoczął się również okres publikacji wyników finansowych za drugi kwartał 2016 roku. Części firm z portfela subfunduszu udało się wygenerować zyski istotnie lepsze od oczekiwań inwestorów i analityków, co znalazło odzwierciedlenie we wzroście ich kursów rynkowych. Zdarzenia te odbywały się przy dobrych nastrojach na rynkach akcji. W lipcu indeks S&P500 wzrósł o 3,6% a DAX o 6,8%.

WYNIKI SUBFUNDUSZU NA 31.07.2016
 1M3MYTD12M3L5L
PKO Technologii i Innowacji Globalny7,85%13,06%8,19%9,10%46,16%68,51%

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu. Wyniki przedstawione w materiale pokazują zmianę wartości jednostki uczestnictwa Subfunduszu na dzień 31.07.2016.

WYNIKI SUBFUNDUSZU - LATA KALENDARZOWE
 20112012201320142015YTD 2016
PKO Technologii i Innowacji Globalny

-8,02%4,31%28,82%12,37%11,96%8,19%
Średnia funduszy akcji zagranicznych globalnych
 -11,65% 10,44%12,88%  11,56%4,52% 0,38% 

Źródło: Analizy Online, Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu.

PRZYKŁADOWE INSTRUMENTY ZNAJDUJACE SIĘ W PORTFELU SUBFUNDUSZU

Przykładowe spółki znajdujące się w portfelu wg sprawozdania na 31.12.2015 r. przedstawia poniższa tabela:


Spółka

KrajGłówny obszar działalności

Ubisoft Entertainment SA

Francja

Gry komputerowe, elektroniczna rozrywka

Nvidia Corp.

USA

Karty graficzne, technologia w samochodach, moce obliczeniowe

AVG Technologies N.V.

USA

Oprogramowanie konsumenckie, ochrona w sieci

Harman International Industries Inc.

USA

Technologia w samochodach, elektronika konsumencka

Applied Micro Circuits Corp.

USA

Półprzewodniki

Interxion Holding N.V.

USA

Właściciel centrów danych

Iridium Communications Inc.

USA

Telekomunikacja, sieć satelitarna

AVEVA Group PLC

UK

Oprogramowanie inżynieryjne

Valeo SA

Francja

Nowoczesne technologie w samochodach, redukcja emisji CO2, asystowanie kierowcy

CD Projekt

Polska

Gry komputerowe

 

PERSPEKTYWY DLA SUBFUNDUSZU NA KOLEJNE MIESIĄCE

Portfel subfunduszu dotyka takich strukturalnych trendów jak rosnące zapotrzebowanie na moce obliczeniowe, cyfryzacja gospodarki, elektroniczna rozrywka czy nowoczesne produkty pożądane przez konsumentów i korporacje. W kolejnych kwartałach może nastąpić szereg zdarzeń, które powinny pozytywnie zaskoczyć rynek. Mogą one wynikać m.in. z sukcesu modelu biznesowego spółki (np. nowe produkty, nowe rynki) i wpływać na podniesienie wieloletnich prognoz zysków. Przedsiębiorstwa dobrane przez zarządzającego do portfela subfunduszu mają lepsze perspektywy niż średnia spółka giełdowa, dlatego w długim terminie, przy uwzględnieniu zmienności wynikającej z inwestycji na rynku akcji, powinny wciąż zachowywać się lepiej niż szerokie indeksy.

MIEJSCE SUBFUNDUSZU W PORTFELU KLIENTA

PKO Technologii i Innowacji Globalny jest subfunduszem akcyjnym, więc jego miejsca należy upatrywać w części wzrostowej portfela (obok innych funduszy akcji czy funduszy nieruchomościowych). Patrząc na strukturę geograficzną, rozwiązanie daje ekspozycję głównie na rynek amerykańskich i europejskich akcji. Subfundusz jest odpowiedni dla inwestorów, którzy oczekują wyższej stopy zwrotu niż z funduszy dłużnych, a jednocześnie akceptują wysoki poziom ryzyka związany z inwestycją w akcje i liczą się z możliwością znacznych wahań wartości jednostki uczestnictwa.

 

 

 

 

 

NOTA PRAWNA

Materiał ma charakter reklamowy, dane w nim podane nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego ani usługi doradztwa inwestycyjnego oraz udzielania rekomendacji dotyczących instrumentów finansowych lub ich emitentów w rozumieniu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a także nie są formą świadczenia doradztwa podatkowego, ani pomocy prawnej. Subfundusz nie gwarantuje osiągnięcia założonego celu inwestycyjnego ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego.

Dane własne PKO TFI S.A. na podstawie dziennej wyceny jednostki Subfunduszu. Wyniki przedstawione w materiale pokazują zmianę wartości jednostki uczestnictwa Subfunduszu na dzień 31.07.2016. Przedstawione wyniki nie uwzględniają ewentualnego opodatkowania uczestników oraz ponoszonych przez nich opłat manipulacyjnych. Przedstawione dane odnoszą się do wyników osiągniętych w przeszłości i nie stanowią gwarancji ich osiągnięcia w przyszłości.

Ze względu na skład portfela oraz realizowaną strategię zarządzania, wartość jednostki uczestnictwa może podlegać dużej zmienności. Należy liczyć się z możliwością utraty części wpłaconych środków.

Szczegółowy opis czynników ryzyka związanych z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa Subfunduszu znajduje się w prospekcie informacyjnym oraz w kluczowych informacjach dla inwestorów (KIID) dostępnych u dystrybutorów i na stronie www.pkotfi.pl. Lista dystrybutorów dostępna jest pod numerem infolinii 801 32 32 80. Przed dokonaniem inwestycji należy zapoznać się z treścią prospektu informacyjnego oraz KIID Subfunduszu. Informacje o pobieranych opłatach manipulacyjnych znajdują się w tabeli opłat dostępnej u dystrybutorów i na stronie internetowej www.pkotfi.pl.

PKO TFI S.A. działa na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Drukuj