2014-06-04

Maj był sprzyjającym okresem dla większości inwestorów na całym świecie. Zarówno akcje jak i obligacje krajów rozwiniętych i krajów rozwijających się zyskiwały na wartości w ciągu ostatniego miesiąca. Jedyną klasą aktywów, która uzyskała gorsze wyniki były surowce, a to głównie za sprawą wyprzedaży metali szlachetnych jak również produktów rolnych.

Rynki akcji
Indeks obrazujący zachowanie się akcji w krajach rozwiniętych na całym świecie (MSCI World) zyskał w maju +1,6%, podczas gdy jego odpowiednik dla krajów rozwijających się (MSCI Emerging Markets) wzrósł +3,3%. Tym co wspierało dobre zachowanie rynków wschodzących był zarówno pozytywny wynik wyborów w Indiach, jak również częściowe uspokojenie sytuacji na linii Rosja-Ukraina. Indeks indyjskich akcji urósł +8% w skali miesiąca (pozycjonując tym samym indyjską giełdę po raz pierwszy w czołówce największych 10 giełd na świecie pod względem kapitalizacji), podczas gdy rosyjski RTS zyskał +12,1%. Szeroki indeks polskich akcji WIG zyskał zaledwie +0,3%. Spośród rynków rozwiniętych niemiecki DAX oraz amerykański S&P500 osiągnęły w maju nowe szczyty zyskując odpowiednio +3,5% oraz +2,1%. Japoński Nikkei 225 również był na plusie w maju (+2,3%), lecz nie zdołał odrobić strat z poprzednich czterech miesięcy i pozostaje jedną z gorszych inwestycji w tym roku (-10,2%).

Rynki obligacji
Największym zaskoczeniem w maju (o czym pisałam w poprzednim komentarzu 21 maja) były dalsze, dość mocne spadki rentowności obligacji skarbowych USA oraz Niemiec (tzw. rynków bazowych). Rentowność amerykańskiej 10-latki spadła do poziomu 2,476% na koniec maja, a rentowność 10-letniego Bunda do poziomu 1,358%. Silne zachowanie obligacji bazowych wpłynęło również na dobre zachowanie obligacji krajów wschodzących i obligacji korporacyjnych. Inwestorzy mniej uwagi zwracali w tym czasie na dane makroekonomiczne czy fundamenty poszczególnych emitentów, a bardziej kierowali się sentymentem jaki towarzyszył zmianom rentowności.

Surowce
Słabsze zachowanie produktów rolnych w maju jest głównie wynikiem lepszych perspektyw co do podaży zbóż w tym roku. Cena pszenicy osiągnęła największy miesięczny spadek od 2011 roku (-12%). Ropa i miedź zachowywały się lepiej zyskując ok +3% w skali miesiąca głównie za sprawą  rozmów na temat potencjalnej formy luzowania ilościowego w chińskiej gospodarce.

Dobre zachowanie większości klas aktywów znalazło również swoje odzwierciedlenie w stopach zwrotu funduszy zarządzanych przez PKO TFI. Fundusze z segmentu gotówkowych i pieniężnych zyskały w maju od +0,2% do +0,5%, fundusze obligacyjne zarobiły pomiędzy +0,5%, a +1,2%, natomiast fundusze akcyjne uzyskały wyniki od + 1,1% do +4,6%.