2017-11-10

PKO Medycyny i Demografii Globalny

Subfundusz inwestujący głównie w akcje firm, które generują zyski w związku ze zmieniającymi się trendami demograficznymi. Przykłady zjawisk, które obserwujemy w otaczającej nas rzeczywistości to m.in. starzenie się społeczeństw wynikające z rosnącej długości życia i mniejszej liczby narodzin oraz wzrost zamożności społeczeństw w krajach rozwijających się. Innym przykładem trendu jest zmiana wzorców kulturowych wśród nowych pokoleń. Można to zauważyć m.in. w odmiennym wykorzystaniu technologii w komunikacji (kontakt przez aplikacje messenger’owe zamiast standardowych rozmów telefonicznych) czy większym wykorzystaniu Internetu do zakupu dóbr i usług (np. coraz większy udział zamawiania jedzenia przez Internet). Tego typu trendy mają swoje konsekwencje nie tylko od strony demograficznej czy gospodarczej, ale prezentują również możliwości dla spółek oferujących dopasowane do tych zmian dobra i usługi.

Subfundusz inwestuje w spółki z różnych sektorów, m.in. ochrony zdrowia, dóbr i usług konsumenckich, technologii i finansowego, które notowane są głównie na rynkach rozwiniętych. Rolą zarządzającego jest szczegółowa analiza biznesu spółek oraz czynników stanowiących o sukcesie rynkowym danej firmy, a następnie wybór tych podmiotów, które mają ponadprzeciętne perspektywy wzrostu.

Wg ostatniego sprawozdania finansowego (30.06.2017) udział poszczególnych sektorów, w aktywach netto prezentuje się następująco:

Ekspozycja geograficzna funduszu (wg. danych ze sprawozdania finansowego z 30.06.2017):

 

Co wpłynęło na wynik subfunduszu w 2017 roku?

Kluczowy wpływ na pozytywny wynik subfunduszu w 2017 r. miało odbicie cen spółek z globalnego sektora ochrony zdrowia oraz dobre wyniki spółek portfelowych z ekspozycją na tzw. pokolenie Milenialsów. Millenialsi to tzw. pokolenie Y, czyli osoby urodzone 1980-2000 i charakteryzujące się innymi wzorcami kulturowymi i konsumpcyjnymi w stosunku do poprzednich pokoleń.

Dobre zachowanie spółek medycznych (szczególnie widoczne w pierwszym półroczu 2017 roku) wynikało z porażki administracji Donalda Trumpa co do reformy sektora ochrony zdrowia w Stanach Zjednoczonych. Reforma ta zakładała zmniejszenie liczby osób objętych ubezpieczeniem w kolejnych latach, co mogło się przełożyć na mniejsze dochody dla spółek farmaceutycznych. Dodatkowo, administracja Trumpa kładła nacisk na ograniczenie podwyżek cen leków przez firmy farmaceutyczne, co również mogło być negatywne dla wyników tych spółek. Wycofanie się administracji Donalda Trumpa z powyższych reform, które były postrzegane jako ryzyko dla sektora ochrony zdrowia, doprowadziło w konsekwencji do wzrostu kursów tych spółek.

Spółki z ekspozycją na zmiany wzorców kulturowych wśród nowych pokoleń, które miały kluczowy wpływ na wzrost jednostki funduszu, to m.in. producent obuwia sportowego, Skechers. Moda na lifestylowe obuwie sportowe wśród Millenialsów pozwoliła na zwiększenie udziału w rynku tej spółki, która oferuje obuwie również w tym segmencie i odebranie części rynku pozostałym graczom takim jak np. Adidas czy Nike. Dodatkowo wzrost zamożności konsumentów w krajach rozwijających się skutkował zwiększeniem zysków z tego regionu. Na bazie tych czynników kurs spółki odnotował istotny wzrost, przyczyniając się do wzrostu ceny jednostki subfunduszu.

Innym przykładem spółek mających pozytywny wpływ na wyniki były firmy tworzące gry komputerowe. Przesunięcie dystrybucji z tradycyjnych kanałów, takich jak np. sklepy w centrach handlowych, do wyżej marżowej sprzedaży internetowej, spowodowało istotny wzrost zysków. Dodatkowo zainteresowanie sportem elektronicznym (czyli rywalizacją profesjonalnych zawodników w gry komputerowe, inaczej zwanym e-sportem) otworzyło nowy potencjał biznesowy dla producentów gier komputerowych, przekładając się na wzrost ich kursów (np. Activision czy Electronic Arts).

 

Wyniki subfunduszu na dzień 31.10.2017 r.

 1M3MYTD12MMaks*
PKO Medycyny i Demografii Globalny+0,7%+0,8%+11,8%+13,1%11,9%

* Stopa zwrotu od początku istnienia subfunduszu dotyczy okresu 17.10.2016 – 31.10.2017.

 

Przykładowe inwestycje z portfela subfunduszu

Pozycja portfelaSektorGeografia
Lyxor ETF MSCI World Health CareOchrona zdrowiaGlobalne rynki rozwinięte
Allergan Inc. (Ireland)Ochrona zdrowiaUSA
Johnson & JohnsonOchrona zdrowiaUSA
Pfizer Inc.Ochrona zdrowiaUSA
Skechers U.S.A. Inc.Dobra i usługi konsumenckieUSA
PEGASDobra i usługi konsumenckieCzechy
McDonald's Corp.Dobra i usługi konsumenckieUSA
Merck & Co. Inc.Ochrona zdrowiaUSA
Novartis AGOchrona zdrowiaSzwajcaria
Roche Holding AGOchrona zdrowiaSzwajcaria
Interxion Holding N.V.ITHolandia
Electronic Arts Inc.ITUSA
Activision Blizzard Inc.ITUSA
dane na dzień 30.06.2017 r.

 

Perspektywy dla subfunduszu na kolejne miesiące

PKO Medycyny i Demografii Globalny jest subfunduszem akcji, skoncentrowanym na sektorach ochrony zdrowia, konsumenta i technologii.  W związku z tym największy wpływ na wyniki subfunduszu będą miały zmiany dotyczące tych segmentów rynku. Kluczowe w kolejnych miesiącach mogą okazać się wyniki badań klinicznych oraz zmiany cen leków, które mogą mieć wpływ na wyceny spółek farmaceutycznych w portfelu. Istotne będą również kolejne wyniki kwartalne spółek z ekspozycją na tzw. pokolenie Millenialsów, (m.in. producentów gier komputerowych) oraz firm będących beneficjentami rosnącej populacji w krajach rozwijających się (m.in. sektor rozrywki dla dzieci).

 

Miejsce subfunduszu w portfelu klienta

PKO Medycyny i Demografii Globalny jest subfunduszem akcji, zatem jego miejsca należy upatrywać w części wzrostowej portfela (obok innych funduszy akcji czy funduszy nieruchomościowych). Subfundusz daje ekspozycję głównie na rynki rozwinięte. Subfundusz jest odpowiedni dla inwestorów, którzy oczekują wyższej stopy zwrotu niż z funduszy dłużnych a jednocześnie akceptują wysoki poziom ryzyka związany z inwestycją w akcje. Zanim jednak zdecydujemy o alokacji w ten czy inny subfundusz, powinniśmy najpierw zdecydować jaką łączną część portfela chcemy mieć zainwestowaną w funduszach akcyjnych, tak aby dokonać odpowiedniej dywersyfikacji.

Profil ryzyka: 5
Rekomendowany horyzont: 5 lat