2014-07-03

Początek lipca to nie tylko rozpoczęcie sezonów urlopowych, ale również czas podsumowań pierwszego półrocza na rynkach finansowych.  Patrząc na wyniki głównych klas aktywów, większość z nich zakończyła pierwszą połowę roku na plusie.

AKCJE

Klienci, którzy dobrze zdywersyfikowali swój portfel funduszy akcyjnych mogą mieć powody do zadowolenia. W ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku zyskiwały zarówno akcje krajów rozwiniętych (MSCI World +5%), jak i akcje krajów wschodzących (MSCI Emerging Markets +4,8%). Warto jednak zwrócić uwagę, że poziomy wzrostów akcji  poszczególnych krajów były dosyć zróżnicowane.  I tak, z perspektywy rynków rozwiniętych najlepiej opłacało się zainwestować w akcje amerykańskie i europejskie, które zyskały odpowiednio +6,1% i +4,1%. Zwłaszcza akcje hiszpańskie i włoskie okazały się strzałem w dziesiątkę, zyskując pomiędzy +13% a +14%. Z kolei akcjom japońskim, pomimo dosyć sporych wzrostów w maju i czerwcu, nie udało się odrobić strat z pierwszego kwartału i zakończyły półrocze z wynikiem -6,9%.

W krajach wschodzących liderem tabeli były Indie (+20,0%) i Turcja (+15,8%), nieco gorzej natomiast wypadła Brazylia (+3,2%). Polska na tym tle wygląda raczej słabo. Szeroki indeks WIG zyskał zaledwie +1,3%, a indeks małych spółek sWIG80 stracił -10,9%. Powodów takich wyników należy upatrywać raczej w sytuacji związanej z niepewnością dotyczącą OFE, niż w danych makro. Pierwsze półrocze nie było również sprzyjające dla chińskich akcji, które straciły ok -3% po rozczarowujących danych dotyczących tempa wzrostu chińskiej gospodarki. Przecena akcji nie ominęła również rosyjskiej giełdy w związku z sytuacją na Ukrainie i pogarszającymi się prognozami dla tego kraju (RTS -5,3%).

OBLIGACJE

Rynki obligacji również miały bardzo dobrą pierwszą połowę roku w związku z dalszym wzrostem popytu na instrumenty o stałym dochodzie. Wiele obligacji rządowych osiągnęło w pierwszym półroczu historycznie niskie poziomy rentowności, pozwalając tym samym zarabiać ich posiadaczom. W zależności od kraju pochodzenia indeksy obligacji amerykańskich zyskały ok 1%, obligacji niemieckich ok 2%, natomiast obligacji polskich ok. 3%. Na zyski mogliśmy również liczyć inwestując w obligacje korporacyjne i inne instrumenty kredytowe.

SUROWCE

Pierwsze półrocze sprzyjało także części surowców. Złoto, srebro i ropa naftowa zyskały pomiędzy +7% a +11%, m.in. w związku z sytuacją geopolityczną na Ukrainie i w Iraku.  Inne surowce, takie jak pszenica czy miedź, straciły pomiędzy - 7%, a -10%. Na ich zachowanie z kolei miały wpływ warunki pogodowe, jak również oczekiwania co do słabszego tempa wzrostu gospodarczego w państwie środka.

Tym co miało wpływ na wzrosty zarówno na rynkach akcji jak i obligacji w pierwszym półroczu były m.in. dalsze działania (bądź zapowiedzi działań) banków centralnych zwiększające płynność w systemie finansowym. Z tej perspektywy należy pamiętać o tym, że Bank Anglii wydał już bardziej jastrzębie komunikaty, a wraz z polepszającymi się danymi z amerykańskiej gospodarki Rezerwa Federalna będzie kontynuowała normalizację polityki monetarnej i najprawdopodobniej w drugiej połowie 2015 roku rozpocznie podnoszenie stóp procentowych. Istnieje raczej mała szansa aby Europejski Bank Centralny czy NBP podążyły śladami Fed’u w niedalekiej przyszłości.