Sposób na wspólne inwestowanie

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ) podobnie jak Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO) czy Specjalistyczne Fundusze Inwestycyjne Otwarte (SFIO) są jedną z możliwości zbiorowego pomnażania kapitału bez posiadania specjalistycznej wiedzy o rynkach finansowych. W ostatnich latach nastąpił duży rozwój w ofercie funduszy zamkniętych, które zdobywają coraz większą popularność wśród inwestorów.

 Różnica pomiędzy FIZ a FIO

Podstawową różnicą pomiędzy funduszem inwestycyjnym otwartym a funduszem zamkniętym jest to, że fundusz zamknięty emitując certyfikaty inwestycyjne w ilościach określonych każdorazowo warunkami emisji ogranicza liczbę uczestników mogących przystąpić do funduszu. Tytułami uczestnictwa w funduszu zamkniętym są certyfikaty inwestycyjne będące papierami wartościowymi. Certyfikaty inwestycyjne są, podobnie jak akcje, niepodzielne i są przedmiotem wtórnego obrotu.

Rodzaje FIZ’ów

W zależności od sposobu oferowania certyfikatów (wskazanego w statucie funduszu) rozróżniamy:

  • fundusze inwestycyjne zamknięte publiczne emitujące certyfikaty dopuszczone do obrotu publicznego oraz
  • fundusze inwestycyjne zamknięte niepubliczne emitujące certyfikaty niedopuszczone do obrotu publicznego.

Emisje certyfikatów

Emisje certyfikatów inwestycyjnych odbywają się w seriach oznaczonych najczęściej literowo. Organizacja publicznej emisji certyfikatów inwestycyjnych podlega prawom i obowiązkom wynikającym z przepisów o publicznym obrocie.

Fundusz w ramach publicznej emisji certyfikatów oferuje je do nabycia nieograniczonej liczbie Klientów, przy czym liczba Klientów, którzy skorzystają z oferty jest ograniczona liczbą oferowanych certyfikatów.  W przypadku niepublicznej emisji certyfikatów propozycja nabycia certyfikatów nie może być skierowana do większej liczby Klientów niż ściśle określona przepisami prawa. W roku 2013 liczba ta została podniesiona do 149 Klientów.

Certyfikaty publicznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego są wprowadzone do obrotu na rynku regulowanym tj. na giełdę papierów wartościowych, gdzie stają się przedmiotem obrotu publicznego pomiędzy uczestnikami rynku.

Wycena i płynność FIZ’ów

Analogicznie jak w przypadku FIO, fundusz inwestycyjny zamknięty dokonuje wyceny aktywów z tą różnicą że przelicza je na wartość certyfikatu inwestycyjnego. Częstotliwość dokonywanej wyceny może być znacznie rzadsza niż w przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych ale nie rzadsza niż co 3 miesiące.

Terminy wycen certyfikatów przekładają się bezpośrednio na terminy wykupu certyfikatów, co czyni inwestycję w fundusze zamknięte znacznie mniej płynną niż w przypadku inwestycji w fundusze inwestycyjne otwarte. Niewątpliwym atutem funduszy zamkniętych kompensującym mniejszą płynność jest znacznie szersze spektrum inwestycji oraz strategii.

Drukuj