2021-09-27

Perturbacje na chińskim rynku nieruchomości i ostatni komunikat Fed - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Produkcja przemysłowa wzrosła w sierpniu o 13,2% r/r (wobec oczekiwanych 14,6%), natomiast inflacja PPI wzrosła silniej od rynkowych prognoz do 9,5% r/r (wobec konsensusu 9,3%). Z kolei sprzedaż detaliczna w ujęciu realnym w sierpniu wzrosła 5,4% r/r wobec 3,9% r/r w lipcu. Poprawie uległy również wskaźniki nastrojów konsumentów. Według danych GUS we wrześniu 2021 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -13,0 i był o 1,6 punktu procentowego wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Europa: Inflacja producencka (PPI) w Niemczech wzrosła w sierpniu do 12,0% r/r (z 10,4% r/r w lipcu), ten sam wskaźnik z wyłączeniem cen energii wyniósł 8,3% r/r. W ubiegłym tygodniu bank centralny Węgier podniósł ponownie stopy procentowe. Główna stopa wzrosła o 0,15% do 1,65%, ogłoszono również m.in. ograniczenie programu skupu obligacji skarbowych z 50 do 40 mld HUF tygodniowo. Według oczekiwań rynkowych stopy miały wzrosnąć bardziej, do 1,75%, a więc rynki podtrzymują oczekiwanie dalszych wzrostów stóp w kolejnych miesiącach. W ubiegłym tygodniu odbyło się również posiedzenie banku Szwecji, który zgodnie z rynkowym konsensusem nie zmienił parametrów polityki pieniężnej - stopa procentowa została utrzymana na zerowym poziomie.

USA: Zmienność rynkowa mierzona indeksem VIX w zeszłym tygodniu wróciła do nienotowanych od ostatnich sześciu miesięcy poziomów po tym, jak na giełdy spływały kolejne niepokojące informacje. Zarówno kłopoty finansowe dużego chińskiego dewelopera Evergrande, jak i obawy o spowolnienie wzrostu, presję inflacyjną oraz ograniczenie stymulacji banku centralnego przyczyniły się w ubiegły poniedziałek do największego dziennego spadku indeksu S&P 500 od maja, po czym w kolejnych dniach tygodnia akcje odrobiły tę stratę.

Kluczowym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie FOMC w USA, który utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie (w przedziale 0-0,25%), a także nie zmienił skali programu skupu aktywów pozostawiając go na poziomie 120 mld USD miesięcznie. Komunikat po posiedzeniu Komitetu był jednak nieco bardziej jastrzębi, a Fed dostrzegł, że czwarta fala Covid-19 jedynie spowolniła, ale nie przerwała ożywienia gospodarczego. Wobec poprawiającej się sytuacji gospodarczej Fed uznał, że już niedługo uzasadnione będzie dokonanie redukcji tempa skupu aktywów, co może nastąpić już w listopadzie. Co więcej, wykres rozkładu głosów członków Fed wskazuje, że już połowa składu komitetu zagłosuje za podwyżką stóp procentowych w 2022 roku. Po posiedzeniu Rezerwy Federalnej na rynkach w drugiej połowie tygodnia utrzymywał się jednak optymizm, ponieważ Fed zarezerwował sobie możliwość zwiększenia wsparcia, gdyby ożywienie gospodarcze hamowało, a także ze względu na to, że podwyżka stóp nastąpi dopiero w drugiej kolejności, tzn. po zakończonym taperingu.

W dalszej części tygodnia poznaliśmy odczyt liczby osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych, która wzrosła do 351 tys. z 335 tys. tydzień wcześniej, co stanowi już drugi z rzędu tygodniowy wzrost liczby nowych wniosków. Z kolei dane dotyczące PMI w amerykańskim sektorze przemysłowym okazały się spadkowe: we wrześniu indeks wyniósł 60,5 pkt. w porównaniu do 61,1 pkt. w sierpniu. Ten sam wskaźnik dla sektora usług wyniósł 54,4 pkt. wobec 55,1 pkt. w ubiegłym miesiącu.

1. Rynki akcji

Uwaga rynków była w ubiegłym tygodniu skupiona wokół posiedzenia Fed oraz na sytuacji finansowej chińskiego dewelopera Evergrande. Po posiedzeniu Fed rynki w drugiej części tygodnia odreagowały początkowe spadki. Niepewność wokół wypłacalności chińskiego giganta utrzymywała się jednak do końca tygodnia. Choć spółka nie dokonała wypłaty kuponu od obligacji, to chińskie organy regulacyjne nie zadeklarowały na chwilę obecną udzielenia pomocy dla nieruchomościowego giganta. Politycy zaapelowali jednak, aby zarząd Evergrande podjął wszelkie możliwe środki, by uniknąć niewypłacalności. Jeśli jednak sytuacja chińskiego dewelopera jeszcze bardziej się pogorszy, to będzie miała ona wpływ na rynki, które mogą stracić zaufanie do chińskiego systemu finansowego.

Ostatecznie tydzień zamknął się niewielkimi wzrostami na większości światowych giełd: S&P500 zyskał 0,51%, Dow Jones +0,62%, natomiast NASDAQ +0,02%. Zielono również na giełdach europejskich: niemiecki DAX +0,27%, francuski CAC40 +1,04%, hiszpański IBEX +1,28%. Przeciwnie na polskiej giełdzie, gdzie ubiegły tydzień upłynął pod znakiem korekty. Indeks szerokiego rynku WIG odnotował stratę -1,33%, indeks największych spółek WIG20 spadł o 1,45%, średnie spółki z indeksu mWIG40 -1,29%, sWIG80 również na minusie - spadek o 1,63%. 

2. Rynki obligacji

W wyniku oczekiwań zacieśniania polityki pieniężnej w USA, rentowności amerykańskich papierów skarbowych odnotowały widoczne wzrosty. Długoterminowe amerykańskie papiery 30-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 1,985% (wzrost o 8,3 punktu bazowego), z kolei rentowność papierów 10-letnich wzrosła do poziomu 1,454% (wzrost o 9,1 punktu bazowego w porównaniu do ubiegłego tygodnia). Nieznaczący wzrost rentowności odnotowały również polskie 10-letnie papiery skarbowe, które zakończyły tydzień na poziomie 2,044% (wobec 2,040% tydzień wcześniej).

3. Rynki surowcowe

Ceny surowców utrzymywały się w ubiegłym tygodniu na wysokich poziomach, pomimo jastrzębiego tonu Rezerwy Federalnej i ciągłych obaw o niewypłacalność Evergrande. Ropa naftowa WTI wzrosła o 2,79%, podobnie jak ropa Brent +3,65%. Ceny złota odnotowały wzrost o 0,02%, srebro +0,39%. Miedź ukończyła tydzień ze spadkiem -1,70%, podobnie jak cynk, który spadał -0,48%.

4. Rynki walutowe

Kursy na koniec tygodnia: EURUSD 1,172 dolara za euro (-0,12%), USDPLN 3,931 złotego za dolara (+0,46%), EURPLN 4,606 złotego za euro (+0,34%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
27.09.2021, godz. 11:15