2023-06-26

W minionym tygodniu rynki przerwały trwającą od kilku tygodni passę wzrostów i zakończyły tydzień z ujemnymi stopami zwrotu. Nastroje pogorszyły się przede wszystkim z powodu jastrzębich sygnałów płynących z najważniejszych banków centralnych oraz danych wskazujących na słabnąca koniunkturę.

 Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe: 

  • Prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp przez Rezerwę Federalną mocno odbiło się na nastrojach inwestorów na rynkach amerykańskich. Przyczyniła się do tego przede wszystkim wypowiedź prezesa Powella, który w raporcie dla Kongresu zaznaczył, że większość członków Fed oczekuje podwyżki stóp procentowych do końca roku. Dodatkowo, pojawiały się negatywne sygnały w publikowanych danych z gospodarki. Przemysłowy PMI wyniósł 46,3 pkt i wypadł znacznie gorzej od oczekiwań na poziomie 48,5 pkt, spadając do najniższego poziomu od grudnia 2022 r. Pozytywnie zaskoczył jednak rynek nieruchomości. W maju rozpoczęto budowę największej liczby domów od ponad roku (1,6 mln wobec konsensusu zakładającego 1,4 mln domów). Sprzedaż istniejących domów na rynku wtórnym również wypadła powyżej konsensusu i wyniosła w maju 4,3 mln wobec oczekiwanego 4,25 mln.
  • Obawy przed recesją oraz dalsze zaostrzenie polityki pieniężnej przez kolejne banki centralne wpłynęło na spadki także na rynkach europejskich. Ze względu na uporczywość inflacji w Anglii, bank centralny tego kraju podjął nieoczekiwaną decyzję o podniesieniu głównej stopy procentowej o pół punktu procentowego (pp.) do 5,0% – najwyższego poziomu od 2008 r., podczas gdy konsensus rynkowy zakładał ruch o 0,25 pp. z poziomu 4,50% do 4,75%. Aby zdusić inflację, stopy podniosły także Norweski Bank Centralny oraz Narodowy Bank Szwajcarii (główne stopy odpowiednio do 3,75% i 1,75%). Niestety dane z Europy także nie nastrajały optymizmem. Wstępny czerwcowy wskaźnik PMI w strefie euro spadł do najniższego od pięciu miesięcy poziomu 50,3 pkt z 52,8 pkt w maju. Z kolei według badań instytutu Ifo, przewidywania dotyczące kondycji niemieckiej gospodarki pogarszają się. Obecnie zakładają już, że skurczy się ona o 0,4% w 2023 r., więcej niż 0,1%, które prognozowano w marcu. Także ceny producentów w Niemczech (PPI) wzrosły w maju w najwolniejszym tempie od lipca 2021 r. PPI wyniósł 1,0% r/r, w porównaniu z 4,1% r/r w kwietniu. Jest to oznaką, że presja inflacyjna się zmniejsza.

Inflacja producencka (PPI) i konsumencka (CPI) w Niemczech w ostatnich 5 latach (%) Inflacja producencka  i konsumencka  _26.06.2023

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych Bloomberg.

  • W Polsce, podobnie jak na pozostałych rynkach, tydzień okazał się spadkowy dla dużych spółek i szerokiego rynku. Większość opublikowanych w tym okresie danych makroekonomicznych potwierdza osłabienie gospodarki. Poniżej oczekiwań rynkowych znalazły się zarówno dane o majowej produkcji przemysłowej, płacach, inflacji producenckiej (PPI), jak i kondycji polskich konsumentów. Dane wskazują na stałe pogarszanie się siły nabywczej. Roczna dynamika sprzedaży detalicznej w maju wyniosła jedynie 1,8% wobec 3,4% odnotowanego w kwietniu. Spadek tego odczytu, publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny, odnotowano we wszystkich publikowanych kategoriach sprzedaży detalicznej. Warto wspomnieć, że sprzedaż odzieży obniżyła się o 4,9% r/r, po raz pierwszy od stycznia 2021.

Rynki akcji

  • Na rynki akcji w zeszłym tygodniu po dość długiej przerwie powróciły spadki. Pogorszenie nastrojów wywołane przez obawy o dalsze zacieśnianie monetarne przerwało kilkutygodniową hossę na amerykańskim rynku. Indeks spółek technologicznych Nasdaq odnotował pierwszy tygodniowy spadek od dwóch miesięcy, natomiast indeks największych amerykańskich spółek S&P 500 spadł po raz pierwszy od sześciu tygodni.
  • Nastroje na giełdach europejskich także uległy pogorszeniu, a najważniejsze parkiety zakończyły tydzień pod kreską. Zdecydowane zaostrzanie polityki pieniężnej przez banki centralne kolejnych państw europejskich wywołało obawy o recesję.
  • Na warszawskim parkiecie także dominowała podaż, a WIG oraz WIG20 odnotowały pierwszy spadek od czterech tygodni. Spadki nie dotknęły jednak spółek o małej i średniej kapitalizacji, bowiem indeksy sWIG80 i mWIG40 zakończyły tydzień delikatnie ponad kreską.

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji_26.06
Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 23.06.2023 r.

 Rynki obligacji

  • Rentowności długoterminowych obligacji skarbowych USA zakończyły tydzień mniej więcej bez zmian. Większe ruchy pojawiły się natomiast na europejskich rynkach długu. Dużym zaskoczeniem dla inwestorów było podniesienie stóp przez Bank Anglii o 50 punktów bazowych (pb.), zamiast o oczekiwane 25 pb. Bank centralny wciąż stara się schłodzić inflację, a najnowsze dane przyniosły kolejną niespodziankę - inflacja CPI za maj wyniosła 8,7% r/r wobec oczekiwanych 8,4% r/r. Na rynku długu Zjednoczonego Królestwa wyraźnie podniosły się rentowności krótko- oraz średnioterminowego długu.
  • Na lokalnym rynku obligacji skarbowych doszło do spadków rentowności, a większe umocnienie długu miało miejsce na długim końcu krzywej. Ze względu na wzrosty cen obligacji rosły także wyceny funduszy dłużnych. Spadły nieco również stawki kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”). Obecne oczekiwania rynku zakładają cztery obniżki stopy referencyjnej NBP o 25 pb. w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy.Rentownosc obligacji 26.06.2023

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 23.06.2023 r.

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

  • W nadchodzącym tygodniu, kończącym pierwsze półrocze i drugi kwartał, pojawią się nowe dane makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki. Oczekujemy przede wszystkim na piątkowy wstępny odczyt inflacji CPI za czerwiec oraz stopę bezrobocia za maj. W Polsce trwa także intensywna kampania wyborcza. Należy śledzić informacje na temat pomysłów i przedwyborczych propozycji, które mogą wiązać się dodatkowymi obciążeniami budżetowymi i wpływać na skalę fiskalizmu. Dodatkowe ryzyko niosą czynniki geopolityczne związane z walkami na Ukrainie oraz wewnętrznym chaosem po stronie rosyjskiej, który w ostatnich dniach był widoczny między innymi na linii Grupa Wagnera – Kreml.
  • Dane z gospodarki amerykańskiej będą dotyczyć kondycji amerykańskiego konsumenta (wskaźnik zaufania konsumentów, dochody i wydatki konsumpcyjne). Czekamy także na odczyt wydatków na dobra trwałe oraz indeksu sentymentu publikowanego przez Uniwersytet w Michigan.
  • Nowe dane makro z Europy będą dotyczyć przede wszystkim wstępnych odczytów CPI w krajach strefy euro, sprzedaży detalicznej, rynku pracy oraz wskaźników nastrojów.

Zespół PKO TFI,
26.06.2023, godz. 16:25