2021-10-25

Nieustępliwa inflacja i dobre dane z amerykańskiego rynku pracy - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: W minionym tygodniu opublikowano kilka ciekawych odczytów danych makroekonomicznych. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw we wrześniu wzrosło o 0,6% r/r (wobec 0,9% r/r w sierpniu), natomiast przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 8,7% r/r (wobec odczytu 9,5% r/r w sierpniu). Następnie dane dotyczące produkcji przemysłowej we wrześniu wskazały jej wzrost o 8,8% r/r wobec 13,2% r/r w sierpniu (oczekiwano wzrostu o 8% r/r). Wzrost produkcji przemysłowej sugeruje, że pomimo sygnalizowanych przez globalne spółki problemów z łańcuchami dostaw, tendencje w polskim przemyśle pozostają wzrostowe.

We wrześniu wzrosła również inflacja producentów PPI do 10,2% r/r z 9,6% r/r w sierpniu. Był to jednocześnie odczyt wyższy niż rynkowy konsensus wynoszący 10,0%. Wysoki poziom inflacji PPI utrzymujący się już od dłuższego okresu może wskazywać, że presja cenowa nie słabnie i może utrzymywać się jeszcze przez dłuższy czas. Co więcej, w minionym tygodniu NBP opublikował opis dyskusji na październikowym posiedzeniu RPP. Jak wynika z dokumentu, podwyżka stóp procentowych była wynikiem ustaleń stanowiących, że w sytuacji prawdopodobnego dalszego ożywienia aktywności gospodarczej i korzystnej sytuacji na rynku pracy inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano i nie powróci samoistnie do przedziału odchyleń od celu NBP. Prowadziłoby to do utrwalenia się dynamiki cen w średnim okresie na poziomie wyższym od celu inflacyjnego, czemu podwyżka stóp miała zapobiec.

Europa: Miniony tydzień obfitował w wydarzenia dotyczące konfliktu na linii Polska – UE, który hamuje uruchomienie Krajowego Planu Odbudowy. Odbyła się debata w Parlamencie Europejskim oraz szczyt Rady Europejskiej, na których nie udało się na chwilę obecną osiągnąć kompromisu satysfakcjonującego zarówno Polskę jak i organy europejskie, co prowadzi do dalszego wstrzymania wypłaty środków dla Polski.

Tymczasem indeks nastrojów konsumenckich w strefie euro w październiku nieznacznie spadł do poziomu -4,8 pkt. wobec -4,0 pkt. we wrześniu. Z kolei Inflacja PPI w Niemczech przyspieszyła we wrześniu do 14,2% r/r z 12,0% w sierpniu. Wzrost był wynikiem między innymi rosnących cen energii.

USA: Miniony tydzień był trzecim z kolei, który zakończył się wzrostami na rynkach akcji, a indeks S&P500 wspiął się w zeszłym tygodniu na rekordowy poziom. W Stanach Zjednoczonych Ameryki trwa sezon wyników za trzeci kwartał, który rozpoczął się pozytywnie, co sprzyja dobrym nastrojom na rynkach. S&P500 zyskał tylko od początku miesiąca już 5,5%, w pełni odrabiając wrześniowe straty. Z drugiej strony, trwa nieustanna presja na obligacje, a rentowności 10-letnich amerykańskich papierów osiągnęły najwyższy poziomy od maja w związku z obawami o utrzymującą się inflację, dodatkowo windowaną przez nieustannie rosnące ceny energii.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane dotyczące produkcji przemysłowej w USA, która we wrześniu spadła o 0,7% m/m, w porównaniu do spadku o 0,4% m/m w sierpniu. Głównym hamulcem przemysłu był niedobór półprzewodników, w wyniku czego najbardziej uwidocznił się spadek produkcji w sektorze motoryzacyjnym. Czwartkowe dane z rynku pracy wskazały, że liczba osób ubiegających się w minionym tygodniu po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 290 tys. i była niższa wobec odczytu z wcześniejszego tygodnia wynoszącego 296 tys. Był to drugi tydzień z rzędu, kiedy odczyt jest niższy niż 300 tys., a liczba wniosków jest najniższa od początku pandemii (ostatni przedpandemiczny odczyt wskazywał w marcu 2020 liczbę nowych wniosków w wysokości 256 tys).

W piątek natomiast firma IHS Markit podała, że wstępny odczyt indeksu Composite PMI, który obrazuje aktywność w produkcji i usługach odbił do 57,3 w porównaniu do 55,0 we wrześniu. Odczyt powyżej 50 mówi o pozytywnych nastrojach w sektorze prywatnym pośród amerykańskich przedsiębiorstw.

1. Rynki akcji

Amerykańskie indeksy S&P500 oraz Dow Jones Industrial Average osiągnęły w minionym tygodniu rekordowe wartości, dzięki serii pozytywnych niespodzianek na temat publikowanych przez spółki giełdowe danych dotyczących zysków za III kwartał. Do końca zeszłego tygodnia 23% firm z indeksu S&P 500 podało wyniki. Spośród tych spółek 84% firm zaraportowało EPS powyżej szacunków. Odzwierciedlając dobre nastroje inwestorów, indeks zmienności VIX również spadł do najniższego poziomu od początku pandemii. Indeks S&P 500 wzrósł w ciągu tygodnia o 1,64%, Dow Jones zyskał 1,08%, natomiast NASDAQ zakończył tydzień z 1,29-procentowym wzrostem.

Na rynkach europejskich w ubiegłym tygodniu nieco słabsze nastroje. Niemiecki DAX spadł o -0,28%, francuski CAC40 zakończył tydzień wynikiem +0,09% natomiast hiszpański IBEX -1,01%.

Tydzień na rynku polskim zakończył się lekkimi spadkami, a główny indeks WIG stracił -1,13%. Indeks największych spółek WIG20 spadł o -1,50% w wyniku spadku wartości spółki Mercator, która w ciągu tygodnia straciła blisko 30% wartości w reakcji na słabe wyniki finansowe i obawy o popyt na produkty spółki w obliczu uspokojenia globalnej sytuacji pandemicznej. Spadały również spółki paliwowe i energetyczne. Spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień z wynikiem -0,90%, a wzrosły jedynie spółki średnie z indeksu mWIG40: +0,11%.

2. Rynki obligacji

Na rynku długu kolejny tydzień wzrostów rentowności obligacji rządowych. Amerykańskie papiery skarbowe 30-letnie na koniec tygodnia osiągnęły poziom 2,071% (wzrost o 2,6 punktu bazowego w porównaniu do poprzedniego tygodnia), natomiast 10-letnie 1,636% (wzrost o 6,2 pb). Polskie obligacje skarbowe doświadczyły jeszcze większych wzrostów rentowności. Skala wzrostu zależy od terminu zapadalności obligacji: papiery roczne zanotowały wzrost o 33 bp, pięcioletnie o 15 bp, natomiast dziesięciolatki o 19 bp. Rosnąca rentowność obligacji oznacza spadek ich cen, co zmniejsza bieżącą wartość portfela inwestora na rynku obligacji. Jednak w miarę zapadania obligacji o krótszym terminie wykupu, wolne środki można reinwestować w emisje posiadające wyższą rentowność, co z czasem będzie przekładać się na wyższe osiągane stopy zwrotu.

3. Rynki surowcowe

W minionym tygodniu mieliśmy kontynuację trendu wzrostowego na rynkach surowców energetycznych. Ropa naftowa WTI wzrosła w przeciągu tygodnia o 1,80%, a ropa Brent +0,79%. Metale odreagowały po zeszłotygodniowych spektakularnych wzrostach, w wyniku czego miedź ukończyła tydzień z wynikiem -5,33%, cynk spadł natomiast -7,91%. Ceny złota odnotowały wzrost o 1,58%, srebro +4,7%.

4. Rynki walutowe

Kursy na koniec tygodnia: EURUSD 1,164 dolara za euro (+0,34%), USDPLN 3,951 złotego za dolara (+0,36%), EURPLN 4,6 złotego za euro (0,70%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
25.10.2021, godz. 13:45