2022-04-19

Wpływ doniesień z frontu na cenę ropy i inflację - o tym m.in. piszą zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

•    Droga ropa podbiła inflację. Główny Urząd Statystyczny podał ostateczne dane o inflacji za marzec 2022 r. - wskaźnik wyniósł 11,0% r/r wobec wstępnego szacunku na poziomie 10,9% r/r. Był to najwyższy odczyt rocznej inflacji konsumenckiej od 2000 r. W skali miesiąca ceny wzrosły przeciętnie o 3,3%. Głównymi czynnikami przyśpieszającymi inflację były ceny paliw (28,1% m/m), energii (4,7% m/m) i żywności (2,2% m/m).

Europa

•    EBC dostrzegł inflację, ale póki co stopy bez zmian. Na kwietniowym posiedzeniu Europejski Bank Centralny utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie - refinansową 0,00%, kredytową 0,25%, depozytową -0,50%. EBC podkreśla, że przyszłe decyzje będą zależeć od napływających danych. Szefowa banku Christine Lagarde wyjaśniała na konferencji prasowej, że wzrosło ryzyko wyższej inflacji oraz ryzyko słabszego wzrostu gospodarczego w stosunku do wcześniejszych oczekiwań. Jej zdaniem jest wielce prawdopodobne, że skup aktywów (APP) zakończy się w trzecim kwartale 2022, a pierwsza podwyżka stóp procentowych będzie miała miejsce w okresie od tygodnia do kilku miesięcy od wygaszenia programu luzowania ilościowego. Na czerwcowym posiedzeniu EBC przedstawi aktualizacją projekcji inflacyjnej.
•    Niemcy w kiepskim humorze. Indeks niemieckich oczekiwań gospodarczych instytutu ZEW spadł w kwietniu do -41,0 pkt z -39,3 pkt miesiąc wcześniej wobec oczekiwań na poziomie -48 pkt. Wskaźnik Nastrojów Gospodarczych ZEW pozostaje na rekordowo niskim poziomie. Eksperci są pesymistycznie nastawieni do obecnej sytuacji gospodarczej i zakładają, że będzie się ona dalej pogarszać.

USA

•    Inflacja na szczycie? Inflacja konsumencka w USA w marcu wyniosła 8,5% r/r wobec 7,9% r/r miesiąc wcześniej oraz wobec konsensusu na poziomie 8,4% r/r. Marcowy odczyt stanowi najwyższy roczny wzrost cen od ponad 40 lat. Do wzrostu inflacji przyczyniły się głównie wyższe ceny paliw, żywności oraz czynszu. Inflacja bazowa, która wyłącza ceny energii i żywności, wyniosła w marcu 6,5% r/r wobec 6,4% r/r miesiąc wcześniej, ale mniej niż oczekiwane 6,6% r/r. Opublikowane dane skłoniły niektórych analityków amerykańskich do prognoz, że marzec 2022 r. może okazać się szczytem inflacji. Nadal jednak pozostaje duża niepewność związana z wojną na Ukrainie oraz wąskimi gardłami w łańcuchach dostaw.

Rynki akcji

•    Start sezonu wynikowego w USA. W zeszłym tygodniu rozpoczął się w USA sezon publikacji wyników finansowych spółek giełdowych za pierwszy kwartał 2022 r. Jako pierwsze wyniki zaraportowały duże instytucje finansowe takie jak JP Morgan, Morgan Stanley and Goldman Sachs. Z negatywną reakcją rynkową spotkała się publikacja JP Morgana, który podał nieco słabsze od konsensusu wyniki zysku na akcję (2,63 USD vs oczekiwane 2,69 USD), natomiast wyniki finansowe pozostałych zostały przyjęte przez inwestorów lekko pozytywnie.
•    Akcje amerykańskie lekko w dół. Indeksy akcyjne w USA spadały w zeszłym tygodniu - S&P 500 zamknął się o 2,1% niżej, Nasdaq Composite stracił 2,6%, a Dow Jones Industrial Average obniżył się o 0,8%.
•    Europa na lekkich plusach. Indeksy europejskie zachowały się znacznie lepiej - STOXX Europe 600 zamknął się o 1,09% wyżej, niemiecki  DAX wzrósł o 0,62%, a francuski indeks CAC 40 zwiększył wartość o 2,11%. Brytyjski indeks FTSE 250 spadł nieznacznie o 0,25%.
•    Duże spółki lepsze od małych. Polska giełda zaliczyła na głównych indeksach wzrosty w skali całego tygodnia – indeks szerokiego rynku WIG zamknął się o 0,07% wyżej, a indeks największych spółek WIG20 zyskał 0,39%. Indeksy skupiające średnie i małe spółki zachowały się słabiej i spadły odpowiednio o 0,8% (mWIG40) i 0,87% (sWIG80).

Rynki obligacji

•    Dobry tydzień dla polskich obligacji. Ceny krajowych obligacji skarbowych w zeszłym tygodniu wzrosły (rentowności spadły). 10-letnie polskie papiery skarbowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 5,89% (spadek o 6 punktów bazowych). Rentowności obligacji 2-letnich obniżyły się do 6,20% (spadek o 19 punktów bazowych).
•    Prezes NPB spodziewa się spadku inflacji. A. Glapiński wyraził nadzieję, że pod koniec przyszłego roku inflacja obniży się do poziomu celu inflacyjnego, dzięki czemu stopy procentowe będą mogły być obniżane.
•    Mieszany tydzień w USA. W USA spadły rentowności obligacji 2-letnich o 6 pb do poziomu 2,46%, a rentowności obligacji 10-letnich wzrosły nieznacznie o 12 pb do poziomu 2,83%. Impulsem spadku rentowności (wzrostu cen) obligacji krótkoterminowych były między innymi niższe od oczekiwań odczyty inflacji bazowej za marzec.
•    Ostrzejszy ton EBC podbija rentowności. Rentowności dłuższych obligacji skarbowych strefy euro wzrosły wraz z amerykańskimi papierami. Ponadto posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego potwierdziło, że w trzecim kwartale 2022 roku, po zakończeniu programu skupu aktywów, możliwa będzie podwyżka stóp procentowych. Dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rządowych wzrosła do 0,84% (+13 pb), a francuskich do 1,33% (+7 pb).

Rynki surowcowe

•    Ropa w takt doniesień wojennych. Notowania ropy naftowej Brent wzrosły o 8,68% do 111,70 USD za baryłkę, a ropy WTI o 8,84% do 106,95 USD za baryłkę. Jedną z przyczyn była wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, który stwierdził, że rozmowy pokojowe z Ukrainą zostały wstrzymane.
•    Złoto na fali. Ceny metali szlachetnych kontynuowały dobrą passę z poprzedniego tygodnia – cena złota wzrosła o 1,5% do 1975 USD za uncję, a srebro o 4,2% do 25,86 USD za uncję.
•    Mieszany tydzień metali przemysłowych. Cena cynku wzrosła o 3,71%, podczas gdy aluminium staniało o 2,64%. Cena miedzi pozostała praktycznie bez zmian.

Rynki walutowe

•    Stosunkowo stabilny złoty. Na rynku walutowym obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu wahania kursu EURPLN w przedziale od 4,62 do 4,67 złotego za euro. Ostatecznie kurs EURPLN ukształtował się na poziomie zbliżonym do zeszłotygodniowego 4,62 złotego za euro (spadek o 0,22%). Kurs USDPLN wzrósł o 0,42% do 4,27 złotego za dolara.
•    EURUSD na poziomie przedpandemicznym. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła w zeszłym tygodniu o 0,68%. Tydzień zakończył się poziomem 1,08 EURUSD dolara za euro.

Zespół PKO TFI
19.04.2022, godz. 15:20