2022-09-26

Pozytywne dane z polskiej gospodarki, drapieżny Fed, festiwal podwyżek stóp procentowych w Europie i ciężki tydzień dla wszystkich klas aktywów, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

  • Dobre dane z polskiej gospodarki. Pomimo negatywnych informacji płynących z zewnątrz, pozytywnymi akcentami w minionym tygodniu okazało się być kilka dobrych odczytów danych makroekonomicznych. Produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 10,9% r/r wobec 7,1% r/r w lipcu. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 12,7% r/r po lipcowym wzroście o 15,8% r/r, natomiast przeciętne zatrudnienie w sierpniu wzrosło o 2,4% r/r w porównaniu do 2,3% r/r w lipcu. Z kolei sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła w ujęciu realnym o 4,2% r/r wobec 2,0% r/r w lipcu, natomiast sprzedaż w ujęciu nominalnym zwiększyła się o 21,5% r/r, wobec 18,4% r/r w lipcu.

Europa

  • W minionym tygodniu Europa żyła posiedzeniami banków centralnych. Riksbank (Szwedzki Bank Centralny) podniósł stopy procentowe o 100 punktów bazowych, zwiększając główną stopę do 1,75%, wobec oczekiwanego wzrostu o 75 pb. Bank Centralny Szwajcarii podwyższył stopy procentowe o 75 pb., w tym główną stopę procentową do 0,50%, kończąc w ten sposób erę ujemnych stóp procentowych. Była to już druga podwyżka stóp w Szwajcarii, a pierwszy wzrost o 50 pb. miał miejsce w czerwcu. Także Bank Anglii (BoE) podniósł stopy procentowe o 50 pb. i główna stopa procentowa wynosi obecnie 2,25%. Bank Anglii zapowiedział, że podejmie niezbędne kroki, aby inflacja powróciła do celu, nawet mimo narastającej groźby recesji. Również Norges Bank (NB) podniósł stopy procentowe o 50 pb. i ustalił główną stopę procentową na poziomie 2,25%. W kontrze do zacieśniających warunki monetarne banków ponownie stanął Bank Centralny Turcji, który obniżył stopy procentowe o 100 pb. Główna stopa procentowa wynosi w Turcji obecnie 12%. Poza Europą, lecz nie mniej ważne posiedzenie odbył także Bank Japonii, który zgodnie z oczekiwaniami postanowił utrzymać stopy procentowe na poziomie -0,10%, nie rezygnując tym samym z luźnej polityki pieniężnej.

USA

  • Fed bardziej jastrzębi niż oczekiwano. Akcje amerykańskie odnotowały znaczne spadki drugi tydzień z rzędu, po tym jak w środę Rezerwa Federalna ogłosiła podwyżkę stóp procentowych o 75 punktów bazowych ustalając główną stopę na poziomie 3%. Co więcej, to wcale nie była ostatnia zmiana stóp zaostrzająca politykę pieniężną Fed. Członkowie Rezerwy podnieśli swoje oczekiwania dotyczące kształtowania się stóp procentowych, co przy jastrzębim komunikacie po posiedzeniu oraz zdecydowanym przemówieniu prezesa Powella spowodowało pogorszenie nastrojów inwestycyjnych na rynkach amerykańskich.
  • Lekka poprawa nastrojów konsumentów we wrześniu. Indeks Uniwersytetu Michigan wyniósł 59,5 pkt wobec 58,2 pkt w sierpniu. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieco wzrosła do 213 tys. z 208 tys. w poprzednim tygodniu. Poznaliśmy także nowe dane z sektora budownictwa- liczba nowych pozwoleń na budowę domów w sierpniu spadła o 10% m/m, a liczba rozpoczętych budów wzrosła o 12,2% m/m.

Rynki akcji

  • Miniony tydzień stał pod znakiem kontynuacji spadków także w Europie. Wobec zacieśniania polityki monetarnej przez większość banków centralnych oraz w obliczu niesłabnących gróźb recesji, indeks STOXX Europe 600 zakończył tydzień ze spadkiem o 4,37%, co stanowi najgorszy tygodniowy wynik od połowy czerwca. DAX spadł o 3,59%, francuski indeks CAC 40 stracił 4,84%, na czerwono także brytyjski indeks FTSE 100, który uległ przecenie o 3,01%. W przypadku brytyjskiego rynku nie pomógł ogłoszony przez nowy rząd pakiet fiskalny, który zmniejszając obciążenia podatkowe, zwiększa jednocześnie wydatki fiskalne. Klarownie pokazuje to wyzwanie stojące przed rządami europejskimi, związane z oczekiwanymi pakietami fiskalnymi w zimie, które podwyższają ryzyko kredytowe państw.
  • Byki w USA pod ścianą. Amerykańskie giełdy zanotowały drugi tydzień gwałtownych spadków w rezultacie silnie jastrzębich komentarzy i poglądów Rezerwy Federalnej na temat polityki pieniężnej USA. Indeks S&P500 zakończył tydzień spadkiem o 4,65%, Nasdaq Composite stracił 5,07%. Przed spadkami nie uchronił się także Dow Jones Industrial Average tracąc w ciągu tygodnia 4,00%.
  • Za nami kolejny niełatwy dla polskiego rynku tydzień. Na warszawskim parkiecie królowały spadki wynikające z negatywnych impulsów zza oceanu (podwyższenie przewidywanego docelowego poziomu stop procentowych przez Rezerwę Federalną) oraz wzrostu ryzyka geopolitycznego (ogłoszenie częściowej mobilizacji ludności cywilnej w Rosji). Indeks największych polskich spółek WIG20 stracił w ciągu ubiegłego tygodnia 2,94%. Indeks szerokiego rynku WIG spadł w ciągu tygodnia o 2,57%. Indeks średnich spółek mWIG40 został przeceniony o 2,57%, podobnie jak sWIG80, który zakończył tydzień spadkiem o 1,45%.

Rynki obligacji

  • Przecena na krajowym rynku długu. Krajowa krzywa rentowności w ciągu tygodnia podniosła się dla większości okresów. Rentowność obligacji 2-letnich wyniosła na koniec tygodnia 6,66% (tygodniowy wzrost o 17 punktów bazowych). Papiery 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 6,42% (wzrost o 32 punkty bazowe). Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może docelowo osiągnąć poziom około 7,25% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 6,75% obecnie).
  • Wyprzedaż obligacji na rynkach bazowych. W odpowiedzi na najnowsze silnie jastrzębie projekcje Fed dotyczące ścieżki kształtowania się stop procentowych w USA, rentowności obligacji amerykańskich rosły. Na koniec tygodnia rentowność 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do poziomu 3,69% (+24 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu wyniosła 4,21% (+34 pb. w skali tygodnia). Wzrost dochodowości zanotował także dług niemiecki. 10-letnie niemieckie obligacje rządowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 2,02% (+27 pb.), natomiast rentowność francuskich dziesięciolatek wzrosła do 2,59% (+29 pb.).

Rynki surowcowe

  • Surowce w dół w oczekiwaniu na recesję. Większość cen surowców spadła w minionym tygodniu na skutek zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne, w tym Fed, oraz w wyniku aprecjacji dolara amerykańskiego. Notowania ropy Brent spadły o 5,69% do 86,15$ za baryłkę, a kontrakty na ropę WTI spadły o 7,48% do 78,74$ za baryłkę. Złoto spadło o -1,86% do 1643,94$ za uncję, a srebro spadło o 3,67% do 18,87$ za uncję. Ceny na rynku kontraktów terminowych dla miedzi spadły o 4,91%, aluminium spadło o 5,19%, a cena cynku spadła o 4,61%.

Rynki walutowe

  • Mocny dolar i krach na funcie. Na zakończenie tygodnia kurs EURPLN wyniósł 4,74 złotego za euro (wzrost tygodniowy o 0,53%). Kurs USDPLN wzrósł w tym samym okresie o 3,85% do 4,89 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła o 3,28%, kształtując kurs EURUSD poniżej parytetu na poziomie 0,97. W wyniku umacniania się dolara warto odnotować także spadek kursu GBPUSD - brytyjski funt spadł do poziomu najniższego od 37 lat (kurs GBPUSD wyniósł 1,09).

Zespół PKO TFI
26.09.2022, godz. 13:30