2022-03-28

Mocne spadki cen, czyli wzrosty rentowności polskich obligacji, kontynuacja odbicia na rynku akcji w USA oraz słabsze nastroje w Europie. A wszystko to w cieniu tragicznej kontynuacji brutalnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska:

  • Silne fundamenty w pierwszym kwartale. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny sprzedaż detaliczna w lutym zwiększyła się o 8,1% r/r w porównaniu do wzrostu o 10,6% r/r za poprzedni miesiąc. Na wzrost sprzedaży w skali roku największy wpływ miały paliwa (+22,1%), farmaceutyki i kosmetyki (+18,2%) oraz żywność (+6,6%). Z kolei produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w zeszłym miesiącu o 21,2% r/r. Największy wzrost w porównaniu do lutego 2021 roku odnotowano w segmencie budowy budynków (+38,7%). Dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej za zeszły miesiąc potwierdzają utrzymujący się wysoki poziom aktywności w polskiej gospodarce w 1 kwartale tego roku.
  • Kolejne zmiany w PIT. Premier Morawiecki przedstawił projekt zmian podatkowych w Polskim Ładzie. Do najważniejszych zaproponowanych rozwiązań należą - obniżenie do 12% z 17% początkowej stawki PIT, umożliwienie odliczania od dochodu części składki zdrowotnej oraz likwidacja ulgi dla klasy średniej. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 1 lipca 2022. Według premiera Morawieckiego wprowadzenie powyższych zmian mogłoby podwyższyć tegoroczny deficyt budżetowy o 0,5% PKB.

Europa:

  • Wojna w Ukrainie pogarsza nastroje. Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro obniżył się w marcu do 57 pkt z 58,2 pkt. za poprzedni miesiąc wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 56 pkt. Z kolei PMI dla sektora usług strefy euro spadł do 54,8 pkt. w marcu z 55,5 pkt. w lutym, przy oczekiwanych przez rynek 54,1 pkt. Na spadek obu indeksów wpływ miała wojna w Ukrainie i obawa przed negatywnymi skutkami sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję. Największy spadek w marcowym odczycie dotknął zamówienia eksportowe oraz skierowane do branży motoryzacyjnej i chemicznej. Ponadto managerowie logistyki wskazywali na wzrostu cen czynników produkcji oraz wydłużanie się czasów dostaw.

USA:

  • Rośnie optymizm przedsiębiorców. Według wstępnych szacunków PMI dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych wzrósł do 58,5 pkt. w marcu 2022 r. z 57,3 pkt. w lutym, przebijając prognozy rynkowe na poziomie 56,3 pkt. Był to najwyższy odczyt od września 2021 roku. Do wzrostu przyczyniły się zwłaszcza subindeksy produkcji, nowych zamówień, zatrudnienia oraz zapasów. Odnotowano również nasiloną presję kosztową wskutek wojny w Ukrainie.
  • Rozgrzany rynek pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień spadła do 187 tys. wobec oczekiwanych 210 tys. Stanowi to najniższy poziom od 1969 roku. Z kolei liczba ponownych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 1,35 mln i była najniższa od ponad 50-lat. Dane potwierdzają, że amerykański rynek pracy silnie umacnia się, co wzbudza obawy o narastająca presję inflacyjną.

Rynki akcji

  • Kontynuacja odbicia w USA. Zeszły tydzień przyniósł kontynuację dobrych nastojów inwestycyjnych na rynku akcji w USA i w Polsce. Główne indeksy w Stanach Zjednoczonych ponownie zwiększyły swoją wartość - S&P 500 wzrósł o 1,79%, Nasdaq Composite zyskał 1,98%, a Dow Jones Industrial Average 0,31%.
  • Mieszane nastroje w Europie. Indeksy europejskie zachowały się nieco słabiej - STOXX Europe 600 zamknął się o 0,23% niżej, niemiecki DAX  spadł o 0,74%, a francuski indeks CAC 40 zmniejszył wartość o 1,01%. Brytyjski indeks FTSE 250 spadł o 0,94%. Za to polska giełda zyskała w skali całego tygodnia - WIG +1,20%, a WIG20 +1,78%. Indeksy skupiające średnie i małe spółki wzrosły odpowiednio o 2,14% (mWIG40) i 2,34% (sWIG80).

Rynki obligacji

  • Mocne tąpnięcie w Polsce. Na krajowym rynku stopy procentowej zeszły tydzień przyniósł silne wzrosty rentowności obligacji skarbowych, co przełożyło się na spory spadek ich cen. Istotny wpływ na zachowanie rynku obligacji w Polsce miały zwyżki rentowności obligacji na rynkach bazowych, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Europie. Inwestorzy reagowali również na rządowe plany zmian budżetowych, w tym związanych ze zwiększeniem wydatków na obronność. Ponadto na rynkach finansowych utrzymują się obawy o narastającą presję inflacyjną i związane z tym kolejne podwyżki stóp procentowych zarówno w Polsce jak i na rynkach regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
  • Wysokie oczekiwania rynkowe. Według kontraktów FRA stopa procentowa w Polsce ma wzrosnąć do ok. 6-6,25% w ciągu kilku najbliższych miesięcy. 10-letnie polskie papiery skarbowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 5,37% (wzrost o 69 punktów bazowych). Dochodowość obligacji 2-letnich zwiększyła do 5,68% (wzrost o 53 punkty bazowe).
  • Jastrzębie sygnały z USA. W zeszłym tygodniu jastrzębie wypowiedzi członków FED, w tym przewodniczącego J. Powell’a, o możliwości zwiększenia skali podwyżek stóp procentowych do 50 pb na kolejnych posiedzeniach, przyczyniły się do znacznych wzrostów rentowności amerykańskich obligacji rządowych. Najsilniej zareagował krótki koniec krzywej, który jest najbardziej wrażliwy na wzrost stóp procentowych. 2-letni dług podniósł się do 2,28% (+36 punktów bazowych). Dochodowość 10-letnich papierów zwiększyła się do 2,49% (+34 punktów bazowych), a obligacji 30-letnich do 2,60% (+18 punktów bazowych). Również rentowność papierów rządowych strefy euro wzrastała w zeszłym tygodniu m.in. ze względu na narastającą presje inflacyjną. Dla 10-letnich niemieckich obligacji rządowych rentowność wzrosła do 0,58% (+21 punktów bazowych), a dla obligacji francuskich do 1% (+18 punktów bazowych).

Rynki surowcowe

  • Ropa znowu w cenie. W zeszłym tygodniu na rynkach towarowych utrzymywały się podwyższone ceny surowców energetycznych. Unia Europejska nadal nie wypracowała porozumienia na całkowity zakaz importu tych surowców z Rosji. Cena ropy naftowej wzrosła o 8,79% do 113,9 USD za baryłkę dla ropy WTI, a dla ropy Brent o 11,79% do 120,65 USD za baryłkę. Ceny metali szlachetnych również zwiększyły swoją wartość w zeszłym tygodniu – złoto o +1,29% do 1954 USD za uncję, a srebro o +2,10% do 25,62 USD za uncję. Notowania metali przemysłowych przyniosły spadki na rynku miedzi o 0,87% oraz wzrosty dla cynku i aluminium o odpowiednio 6,29% i 6,63%.

Rynki walutowe

  • Złoty znowu mocniejszy. Pomimo trwającej wojny w Ukrainie, w zeszłym tygodniu notowania złotego lekko umocniły się w relacji do głównych walut światowych. Kurs USDPLN spadł o 0,01% do 4,26 złotego za dolara. Kurs EURPLN obniżył się o 0,61% do poziomu 4,68 złotego za euro. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła za zeszły tydzień o 0,6% i zakończyła notowania na poziomie 1,10 EURUSD.

Zespół Zarządzających PKO TFI
28.03.2022, godz. 13:45