2021-12-06

Niepewność na rynkach na skutek wariantu Omikron i mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

USA: W zeszłym tygodniu na rynki powróciła duża zmienność, której miara - indeks VIX, znalazł się na poziomach nienotowanych od blisko roku. Niepewność na rynkach to efekt obaw o wpływ wariantu Omikron, który Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła jako budzący niepokój z braku wiedzy na temat jego zaraźliwości, skutków zdrowotnych, które może wywołać, a także skuteczności obecnych szczepionek. W efekcie inwestorzy przypomnieli sobie, że przebieg pandemii nadal determinuje skalę rozwoju gospodarczego na świecie.

Równie ważny dla perspektyw rynkowych był także komentarz prezesa Fed, który zaznaczył, że inflacja w USA nie może być dłużej określana jako przejściowa, a na najbliższym posiedzeniu wskazane byłoby przedyskutowanie możliwości przyspieszenia taperingu i zakończenia programu skupu aktywów kilka miesięcy wcześniej, niż jest to obecnie planowane.

Z kolei na koniec tygodnia opublikowano listopadowe dane z rynku pracy, które wskazały, że wzrost liczby miejsc pracy w USA spowolnił, odnotowując najmniejszy przyrost w tym roku, podczas gdy stopa bezrobocia spadła mocniej niż prognozowano. Mieszany charakter danych skłania do przemyśleń, czy niejednoznaczna sytuacja na rynku pracy rzeczywiście zachęci Fed do przyspieszonego zacieśniania polityki monetarnej.

Polska: Najważniejszym wydarzeniem była publikacja wstępnego odczytu inflacji CPI w listopadzie, która wzrosła do 7,7% r/r z 6,8% r/r w październiku (oczekiwano odczytu na poziomie 7,3% r/r), osiągając najwyższy poziom od grudnia 2000 roku. Wysoki przyrost cen zanotowały produkty żywnościowe i napoje bezalkoholowe, których ceny wzrosły aż o 1,3% m/m. Z kolei pozytywnie zaskoczył wzrost PKB w trzecim kwartale 2021, który wyniósł 5,3% r/r.

W bieżącym tygodniu najistotniejszym wydarzeniem będzie środowa decyzja RPP dotycząca wysokości stóp procentowych. Ze względu na szereg wyższych od oczekiwań odczytów danych makroekonomicznych oraz powtarzające się wypowiedzi prezesa NBP o jastrzębim charakterze, rynek wycenia wysokie szanse kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Europa: Również w Niemczech inflacja okazała się wyższa od oczekiwań, a wstępny odczyt listopadowej inflacji HICP wyniósł 6,0% r/r (oczekiwano 5,5% r/r, po odczycie 4,6% r/r w październiku). Do wzrostu inflacji przyczynia się gównie energia (27,4% r/r w listopadzie wobec 23,7% r/r w październiku), a w drugiej kolejności usługi (2,7% wobec 2,1% w październiku). Inflacja CPI z kolei wyniosła 5,2% r/r (oczekiwano 5,0% r/r, w październiku 4,5% r/r). Pomimo danych wskazujących na postępujące ożywienie, wariant Omikron wywołuje niepewność i zmusza rządy kolejnych państw europejskich do zaostrzania restrykcji. W Niemczech zostaną wprowadzone nowe obostrzenia, zwłaszcza dla osób niezaszczepionych. Tymczasem Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Pfizer dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat (w trybie rozszerzenia na tę grupę wiekową obecnego warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w UE).

1. Rynki akcji

Miniony tydzień okazał się spadkowy na rynkach akcji z dwóch powodów. Po pierwsze, po słowach przewodniczącego Fed J.Powella wskazujących na niebezpieczeństwo utrzymywania się presji inflacyjnej rosną obawy, że Rezerwa Federalna może przyspieszyć ograniczanie skali miesięcznego skupu aktywów. Po drugie w wyniku pojawienia się wariantu Omikron mogącego negatywnie odbić się na globalnym wzroście gospodarczym i przyczynić się do zakłóceń łańcuchów dostaw. W wyniku powyższych czynników amerykański indeks S&P 500 stracił 1,22%, Dow Jones spadł o 0,92%, natomiast Nasdaq Composite o 2,62%.

Indeksy europejskie zakończyły tydzień z mieszanymi wynikami, niektóre częściowo odreagowując mocne straty z wcześniejszego tygodnia, inne natomiast kontynuując trend spadkowy. Europejski indeks STOXX Europe 600 zamknął tydzień bez znaczących zmian (strata wyniosła -0,30%). Niemiecki indeks DAX spadł o 0,57%, hiszpański indeks IBEX -1,92%. Pozostałe indeksy zakończyły tydzień z dodatnimi wynikami: austriacki ATX +1,84%, francuski CAC40 +0,38%, natomiast brytyjski FTSE 250 wzrósł +0,48%.

Miniony tydzień w Polsce okazał się dość pozytywny i stanowił odbicie po sporych spadkach w listopadzie. Indeks szerokiego rynku WIG zyskał w ciągu tygodnia 1,94%. WIG20 wzrósł o 1,71%. Największy wzrost zanotowała spółka odzieżowa LPP (+9,4%), z kolei najbardziej spadało Allegro (-13%). Równie dobrze poradziły sobie średnie spółki z indeksu mWIG40, który zanotował wzrost o 2,25%, natomiast małe spółki z indeksu sWIG80 zakończyły tydzień z wynikiem +2,68%.

2. Rynki obligacji

Dane gospodarcze przebijające oczekiwania (CPI, PKB, PPI – „inflacja producencka”) w połączeniu z jastrzębim charakterem wypowiedzi członków RPP utwierdzają rynki w przekonaniu, że prawdopodobieństwo podnoszenia stóp procentowych rośnie. W efekcie krzywa rentowności polskich papierów skarbowych przesunęła się w ubiegłym tygodniu nieco w górę na całej długości, czyli dla każdego terminu zapadalności. Rentowność rocznych obligacji skarbowych pozostaje obecnie w okolicy 2%, 5-letnich papierów wynosi ok. 3%, natomiast 10-letnich 3,2%.

Za oceanem obawy dotyczące wariantu Omikron i polityki pieniężnej Fedu wpłynęły również na rynki instrumentów dłużnych. Krzywa obligacji skarbowych spłaszczyła się w ciągu tygodnia - rentowności papierów o krótkich terminach zapadalności rosły, a rentowności długoterminowe spadały. Rentowność 30-letnich papierów na koniec tygodnia wynosi ok. 1,7%, z kolei obligacji 10-letnich 1,3%. Rentowności obligacji o krótszych terminach wykupu 3- i 5-letnich wynoszą odpowiednio 0,85% oraz 1,1%.

3. Rynki surowcowe

Cena ropy spadła znacznie w ubiegły czwartek po tym, jak OPEC+ zdecydował się kontynuować swój plan zwiększenia produkcji ropy o 0,4 mln baryłek dziennie. Do końca dnia cena jednak powróciła na wyższe poziomy, gdyż OPEC+ zastrzegł sobie prawo do natychmiastowych zmian poziomu wydobycia w przypadku niesprzyjających okoliczności wywołanych przez rozwój pandemii, potencjalnie mogącej ponownie mieć negatywny wpływ na ożywienie gospodarcze i popyt na surowiec. W ciągu tygodnia cena kontraktów na ropę WTI spadła o 2,77%, a ropy Brent o 3,91%. Miedź ukończyła tydzień z wynikiem -0,68%, cena cynku spadła o 0,82%. Złoto bez zmian w porównaniu do poprzedniego tygodnia, srebro -2,71%.

4. Rynki walutowe

Złoty umacniał się w ubiegłym tygodniu zarówno w relacji do euro, jak i dolara oraz franka szwajcarskiego, odreagowując listopadową słabość, wspierany coraz bardziej prawdopodobną perspektywą podwyżki stóp. Na koniec tygodnia euro kosztowało 4,60 złotego (kurs EURPLN zanotował spadek o -2,36% w porównaniu do wcześniejszego tygodnia), za dolara amerykańskiego należało zapłacić 4,07 złotego (-2,23%). Kurs EURUSD wynosi ok. 1,13 dolara za euro (-0,13%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
06.12.2021, godz. 16:20