2021-09-06

Ważne dane z amerykańskiego rynku pracy i zauważalne wzrosty rentowności polskich obligacji skarbowych - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

USA: Ubiegły tydzień obfitował w publikacje danych makroekonomicznych, co w połączeniu z szeregiem bieżących wydarzeń sprawiło, że inwestorzy nie mogli narzekać na nudę.

W poniedziałek poznaliśmy dane na temat rynku nieruchomości - indeks cen dla 20 amerykańskich miast w czerwcu wzrósł o 19,1% r/r (vs konsensus 18,6% i poziom 17,1% miesiąc wcześniej). Rosnące ceny są wynikiem zarówno coraz bardziej widocznych niedoborów na rynku mieszkań, ogromnego popytu, któremu sprzyjają niskie stopy procentowe oraz trwałych zmian wywołanych przez pandemię, takich jak praca zdalna, która zmusza ludzi do zmiany mieszkań na większe lub zachęca do budowania domów poza centrami wielkich metropolii.

Poznaliśmy również wskaźnik Conference Board nastrojów konsumentów, który spadł w sierpniu do poziomu 113,8 pkt. z 125,1 pkt. w lipcu w wyniku obaw spowodowanych szerzącym się wariantem Delta oraz podwyższoną inflacją.

Najważniejsze dane dotyczyły jednak rynku pracy, które w dużej mierze wpływają na zmiany w polityce pieniężnej Fed. W środę raport ADP za sierpień wskazał na przyrost zatrudnionych w sektorze prywatnym w USA o 374 tys. (vs konsensus 625 tys. oraz odczyt 326 tys. w lipcu). Odczyt ADP jest zwykle prognostykiem odczytu non-farm payrolls, czyli zmianę liczby zatrudnionych w ciągu ostatniego miesiąca, z wyłączeniem osób zatrudnionych w rolnictwie. Tak również było i tym razem. Zakładano, że liczba nowych miejsc pracy wyniesie 733 tys., natomiast odczyt wskazał jedynie 235 tys. Niska wartość oznacza, że zatrudnienie w USA gwałtownie zwolniło w obliczu rozprzestrzeniania się wariantu Delta, co komplikuje perspektywę wprowadzenia ograniczenia skupu aktywów przez Fed. Wzrost liczby infekcji, który już ograniczył aktywność konsumentów i zakłócił plany powrotu firm do biur, mógł skłonić przedsiębiorstwa do większej ostrożności w zatrudnianiu i zniechęcić niektórych pracowników do podejmowania nowych wyzwań zawodowych. Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,2% i była zgodna z rynkowym konsensusem.

Europa: Sierpień przyniósł silny wzrost inflacji cenowej w strefie euro, która zwiększyła się do 3,0% r/r wobec 2,2% r/r w lipcu i konsensusu prognoz na poziomie 2,7%. Stanowi to znaczne przekroczenie celu inflacyjnego EBC oraz największy wzrost od listopada 2011.

Polska: W Polsce tydzień również był pełen niespodzianek. We wtorek poznaliśmy dane o PKB oraz inflacji. Wzrost PKB w drugim kwartale wyniósł 11,1% r/r i wskazuje, że gospodarka wróciła już do przedpandemicznego poziomu aktywności. Z kolei inflacja CPI według szacunków w sierpniu wzrosła do 5,4% r/r z 5,0% r/r w lipcu i jest wyższa niż konsensus zakładający 5,1% r/r. Oznacza to, że inflacja CPI osiągnęła najwyższy poziom od czerwca 2001 r. Wysokie odczyty inflacji konsumenckiej oraz produktu krajowego brutto mogą rozbudzić rynkowe oczekiwania dotyczące szybszego zaostrzenia polityki pieniężnej przez RPP. Z kolei środowy odczyt PMI dla krajowego przetwórstwa w sierpniu spadł do 56,0 pkt. wobec konsensusu 56,7pkt. i poziomu 57,6 w lipcu. Spadki PMI są uzasadniane nasilającymi się trudnościami w realizacji zamówień, głównie z powodu braków podażowych.

1. Rynki akcji

Członkowie Fed, w tym przewodniczący Jerome Powell, wielokrotnie podkreślali znaczenie miesięcznych raportów o zatrudnieniu jako miary przekładającej się na moment rozpoczęcia ograniczania zakupów aktywów. Rozczarowujący raport z rynku pracy może odwlec ewentualny zwrot polityki pieniężnej Fed w jastrzębim kierunku, co jest informacją dobrą dla rynków akcji. Niepewnością jednak napawa dalszy rozwój pandemii Covid-19, który w coraz większym stopniu wpływa na nastroje na rynkach finansowych. Pomimo tych obaw, tydzień w USA zakończył się pozytywnie dla indeksów S&P 500 (+0,58%) i NASDAQ (+1,55%), podczas gdy Dow Jones zamknął tydzień lekkim spadkiem (-0,24%).

Mieszane nastroje panowały na rynkach europejskich. Niemiecki DAX spadł o 0,45%, hiszpański IBEX o 0,65%, natomiast francuski CAC40 na lekkim plusie z rezultatem +0,12%.

Na rodzimym rynku zakończył się optymistyczny tydzień skutkujący tygodniowymi wzrostami: WIG +2,66%, WIG20 + 2,01%, mWIG40 +1,71%, sWIG80 +0,53%.

2. Rynki obligacji

Rentowności długoterminowych amerykańskich obligacji skarbowych w skali tygodnia nieznacznie wzrosły. Rentowność papierów 30-letnich wyniosła na koniec tygodnia 1,946% (+2,5 punktu bazowego), z kolei papierów 10-letnich wzrosła do poziomu 1,326% (+1,6 punktu bazowego).

Dużo ciekawszy był tydzień na polskim rynku długu, który mocno zareagował na kolejny wysoki miesięczny szacunek inflacji oraz zaskakująco wysoki wzrost PKB, które z założenia powinny przekładać się na podnoszenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Znaczny wzrost rentowności zanotowały polskie 10-letnie papiery skarbowe, kończąc tydzień na poziomie 1,972% (vs 1,783% tydzień wcześniej).

Zauważalnie wzrósł również spread rentowności papierów 10-letnich w Polsce w porównaniu do analogicznych papierów niemieckich, co można interpretować jako pogorszenie się oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju przez inwestorów. Spread do Bunda wynosi obecnie 234 punktów bazowych - wcześniej tak wysokie poziomy były notowane w kryzysowym marcu ubiegłego roku. Poza tym, po raz pierwszy od grudnia 2020 r. zmieniła się rynkowa stawka WIBOR3M (wzrost z 0,21% do 0,24%) oraz po raz pierwszy od maja br. zmienił się WIBOR6M (wzrost z 0,25% do 0,28%). Są to stopy procentowe, o które oparty jest m.in. koszt zmiennoprocentowych kredytów hipotecznych.

3. Rynki surowcowe

W ubiegłą środę chiński produkcyjny wskaźnik Caixin PMI wskazał, że działalność fabryk w Państwie Środka zmniejszyła skalę po raz pierwszy od kwietnia 2020 r. Wartość indeksu spadła do 49,2 pkt. w sierpniu z 50,3 pkt. w lipcu. Dane te potwierdzają oznaki spowolnienia tempa wzrostu po tym, jak Chiny nałożyły w zeszłym miesiącu surowe środki służące ograniczeniu wzrostu liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Miedź ukończyła tydzień z nieznacznym wzrostem +0,10%, ropa Brent zyskała 1,27%, a cynk +0,03%.

Miniony tydzień zakończył się na zielono w przypadku srebra i złota. Srebro zyskało 3,08%, natomiast kontrakty terminowe na złoto wzrosły do poziomu 1827,73 USD za uncję (+0,56%).

4. Rynki walutowe

Kury na koniec tygodnia: EURUSD 1,188 dolara za euro (+0,71%), USDPLN 3,793 złotego za dolara (-2,23%),
EURPLN 4,506 złotego za euro (-1,53%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
06.09.2021, godz. 12:30