2022-09-05

Ponowny wzrost inflacji w Polsce i innych krajach Europy, potencjalny europejski pakiet antykryzysowy i ciężki czas dla akcji, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

  • Inflacja nie odpuszcza. Kluczową publikacją minionego tygodnia w Polsce był odczyt inflacji CPI za sierpień, który okazał się wyższy niż oczekiwano. Inflacja według wstępnego odczytu wzrosła do 16,1% r/r (konsensus wynosił 15,4%), wobec 15,6% w lipcu. Silnie wzrosły ceny żywności, które w ujęciu rocznym podrożały już o 17,4% i wg szacunków ekonomistów będą podlegać dalszym wzrostom. Kolejny rekord inflacji może mieć przełożenie na bardziej jastrzębi kierunek polityki pieniężnej już na najbliższym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej w środę.
  • Pozytywna rewizja PKB. W minionym tygodniu poznaliśmy także ostateczny odczyt PKB za I kwartał 2022 roku, który w porównaniu do szybkiego odczytu został zrewidowany nieco w górę do 5,5% z uprzedniego 5,3%. Za spadek PKB w porównaniu do I kwartału 2022 (wówczas odczyt wynosił 8,5%) odpowiadały kurczące się zapasy.
  • Załamanie w przemyśle. Negatywnie zaskoczyły dane dotyczące polskiego PMI w przetwórstwie przemysłowym, który spadł w sierpniu do 40,9 punktu, wobec oczekiwanych 41,6 punktów i lipcowego odczytu na poziomie 42,1 pkt. Spadek nowych zamówień oraz produkcji był najszybszy od maja 2020 roku w wyniku spadającego w skutek wysokiej inflacji popytu.

Europa

  • Rozpoczyna się walka z kryzysem energetycznym. W obliczu spodziewanego kryzysu energetycznego w Europie trwają prace nad ustaleniem rozwiązań, które pomogą złagodzić skutki rosnących cen energii i niedoboru surowców energetycznych. Co więcej, w weekend kanclerz Niemiec Olaf Scholz ogłosił osiągnięcie porozumienia w sprawie wartego 65 mld euro rządowego pakietu pomocowego, który ma przynieść ulgę niemieckim obywatelom i przedsiębiorstwom.
  • Niemcy znowu przy rekordach inflacji. Oprócz kryzysu energetycznego niemniej ważnym tematem minionego tygodnia na rynkach europejskich były odczyty inflacyjne. Inflacja HICP w strefie euro w sierpniu wzrosła do 9,1% r/r, co stanowi odczyt wyższy od oczekiwań wynoszących 9% i wzrost wyższy niż w lipcowym odczycie wynoszącym 8,9%. W samych Niemczech inflacja CPI według szybkiego odczytu wzrosła w sierpniu do 7,9% r/r wobec konsensusu 7,8% i odczytu na poziomie 7,5% w lipcu. Na niemieckim rynku pracy lekki wzrost bezrobocia w sierpniu do 5,5% r/r wobec 5,4% w lipcu – za wzrost o 0,1 pp. odpowiadają głownie zarejestrowani uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy.
  • Węgrzy dalej podnoszą stopy. Bank Centralny Węgier dokonał zgodniej z oczekiwaniami podwyżki stop procentowych o 100 punktów bazowych, wskutek czego bazowa stopa procentowa wzrosła z 10,75% do 11,75%. Zgodnie z przekazem medialnym, dla Banku Węgier kluczowe obecnie jest obniżanie oczekiwań inflacyjnych.

USA

  • Lekki wzrost bezrobocia. W piątek poznaliśmy dane dotyczące rynku pracy w USA. Zmiana w zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym wyniosła 315 tys. nowych miejsc pracy wobec 528 tys. w lipcu, natomiast stopa bezrobocia wzrosła do 3,7% wobec 3,5% w lipcu. Członkowie Fed utrzymują jednak, że zduszenie inflacji jest obecnie priorytetem, nawet kosztem pogorszenia sytuacji na rynku pracy czy zmniejszenia dynamiki wzrostu gospodarczego. Indeks ISM pokazujący dane dotyczące sektora produkcji nie zmienił się w porównaniu do lipca i utrzymał się na poziomie 52,8 pkt.


Rynki akcji

  • Toksyczne nastroje zdominowały tydzień w USA. Amerykańskie giełdy pozostawały w minionym tygodniu pod negatywnym wpływem jastrzębiego wystąpienia prezesa Fed Jerome Powella w Jackson Hole, w wyniku czego indeks S&P500 zakończył tydzień spadkiem o 3,29%, a Nasdaq Composite stracił 4,02%. Pod kreską znalazł się również Dow Jones Industrial Average, który oddał 2,99%. Niestety sierpień nie był udanym miesiącem na Wall Street, a trzy najpopularniejsze indeksy tamtejszych akcji straciły odpowiednio 4,24%, 5,22% oraz 4,06%.
  • Strach przed nadchodzącą zimą ciągnie w dół europejskie giełdy. Indeksy europejskich akcji traciły kolejny tydzień, a tu z kolei powodem były głównie obawy o skutki ewentualnego kryzysu energetycznego. STOXX Europe 600 stracił 2,38%, francuski indeks CAC 40 spadł o 1,70%, w dół także brytyjski indeks FTSE 100, który stracił 1,97%. Jedynie niemiecki DAX obronił się przed spadkami rosnąc o 0,61% na koniec tygodnia.
  • Bessa na GPW niestety nabiera rumieńców. Na warszawskim parkiecie trwają spadki. Indeks największych polskich spółek WIG20 spadł o 4,22% w ciągu ubiegłego tygodnia i 11,21% w sierpniu, który to okazał się najgorszym miesiącem od kwietnia. Indeks szerokiego rynku WIG spadł w ciągu tygodnia o 3,89% i 8,79% w sierpniu. Indeks średnich spółek mWIG40 w minionym tygodniu stracił 2,55%, podobnie jak sWIG80, który zakończył tydzień spadkiem o 3,61%.


Rynki obligacji

  • Polskie obligacje nie wystraszyły się inflacji. Pomimo skoku inflacji CPI w Polsce powyżej oczekiwań, rentowności obligacji spadły w minionym tygodniu, co przełożyło się na wzrosty cen papierów dłużnych. Rentowność obligacji 2-letnich spadła do 6,89% (spadek w ciągu tygodnia o 34 punkty bazowe). Papiery 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 6% (spadek o 22 punkty bazowe). Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może docelowo osiągnąć poziom około 7,75% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 6,5% obecnie).
  • Rynki bazowe ciągle w cieniu Jackson Hole. W przeciwieństwie do rodzimego rynku, na rynkach bazowych rentowności obligacji rosły. Na koniec tygodnia rentowność 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do poziomu 3,19% (+15 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu wyniosła 3,39% (nieznaczny spadek o -1 pb. w skali tygodnia). Wzrost dochodowości zanotowały także 10-letnie niemieckie obligacje rządowe, których rentowność zakończyła tydzień na poziomie 1,52% (+13 pb.), a dla obligacji francuskich wzrosła do 2,14% (+13 pb.).

Rynki surowcowe

  • Rozpoczyna się walka z kryzysem energetycznym. Ceny energii spadły w minionym tygodniu nieco z maksimów, choć wciąż utrzymują się na wysokich poziomach, co podsyca negatywne nastroje w Europie, nad którą ciąży widmo kryzysu energetycznego. W piątek ma dojść do spotkania ministrów energii państw Unii Europejskiej, na którym dyskusji poddany zostanie pakiet antykryzysowy, który ma uchronić podmioty gospodarcze przed rosnącymi cenami energii.
  • Przecena niemal na całym rynku. Na rynku ropy w minionym tygodniu nastąpiła korekta cen. Notowania ropy Brent spadły w o 7,89% do 93,02$ za baryłkę, a kontrakty na ropę WTI spadły o 6,65% do 86,87$ za baryłkę. Ceny metali szlachetnych także zniżkowały w zeszłym tygodniu – złoto o 1,49% do 1712,19$ za uncję, a srebro straciło 4,53% i jego cena spadła do 18,04$ za uncję. Ceny na rynku kontraktów terminowych dla miedzi obniżyły się o 7,47%, aluminium straciło na wartości 7,99%, a cena cynku tąpnęła o 12,06%.

Rynki walutowe

  • Złoty pozostaje stabilny. Na zakończenie tygodnia kurs EURPLN wyniósł 4,72 złotego za euro (spadek tygodniowy o -0,45%). Kurs USDPLN spadł w tym samym okresie o 0,23% do 4,74 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła o 0,12%, a kurs EURUSD zamknął tydzień na poziomie 0,995.

Zespół PKO TFI
05.09.2022, godz. 13:50