2021-07-12

Podsumowanie ostatnich posiedzeń RPP, EBC i Fed oraz tylko przejściowe spadki na rynkach akcji w wyniku rozprzestrzeniania się nowych wariantów koronawirusa – o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

 

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Głównym wydarzeniem minionego tygodnia było czwartkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami, Rada nie zmieniła parametrów prowadzonej polityki monetarnej, pozostawiając stopy procentowe na niezmienionym poziomie oraz nie wprowadzając zmian w programie skupu aktywów.

Zgodnie z komunikatem po posiedzeniu, Rada identyfikuje nowe czynniki niepewności w zakresie ożywienia gospodarczego związane z pojawiającymi się wariantami koronawirusa. Podczas dyskusji na posiedzeniu Rady wzięto pod uwagę wnioski płynące z najnowszego lipcowego raportu, w którym prognozowana ścieżka inflacji została podniesiona. Na piątkowej konferencji prezes Adam Glapiński oznajmił, że obecna inflacja kształtująca się powyżej celu NBP wynika z czynników podażowych, na które polityka pieniężna nie ma wpływu, więc obecnie zacieśnianie polityki pieniężnej nie byłoby uzasadnione.

Europa: Cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego uległ zmianie po zakończeniu przeglądu polityki pieniężnej prowadzonego przez ostatnie 18 miesięcy. Został on podniesiony z „nieznacznie poniżej 2%” do 2% w średnim terminie z symetrycznymi odchyleniami. EBC jest jednak w stanie akceptować przez pewien czas inflację umiarkowanie wyższą od celu, aby w nie dopuścić do jej zakotwiczenia na zbyt niskim poziomie. Inną wprowadzoną zmianą jest zalecenie włączenia do obecnie wykorzystywanej inflacji HICP cen związanych z kosztami zamieszkania mieszkańców będących właścicielami mieszkań. Co więcej, EBC ma zamiar uwzględniać w nowej strategii kwestie klimatyczne.

USA: Ubiegły tydzień w USA, choć krótszy ze względu na poniedziałkowe święto niepodległości, obfitował w wydarzenia, które wywołały dużo zmienności na globalnych rynkach giełdowych. W środę opublikowano zapis dyskusji (minutes) po ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej. W toku dyskusji członkowie Fed ustalili, że ożywająca po pandemii gospodarka amerykańska zmierza w kierunku spełnienia warunków skutkujących ograniczeniem skupu aktywów (QE), natomiast nie są one jeszcze spełnione w takim stopniu, aby móc obecnie podać konkretną datę rozpoczęcia tego procesu. Ponadto, w otoczeniu makroekonomicznym wciąż jest wiele czynników ryzyka, które powstrzymują Fed od podjęcia tej decyzji już teraz.

W czwartek z kolei rynki opanowała obawa przed kolejną falą epidemii COVID-19 oraz rozprzestrzenianiem się nowych wariantów wirusa. W efekcie rynki akcyjne odnotowały spadki, natomiast zyskiwały obligacje rządowe postrzegane jako bardziej bezpieczne aktywa. Jednak już w piątek inwestorzy akcyjni odzyskali wiarę w przyspieszenie ożywienia gospodarczego, a amerykańskie akcje zakończyły tydzień na kolejnych rekordowych poziomach.

1. Rynki akcji

Amerykański indeks S&P 500 zakończył trzeci z kolei wzrostowy tydzień z wynikiem +0,4%, pobijając w piątek po raz kolejny historyczne szczyty. Choć w ciągu tygodnia rynek ulegał negatywnym tendencjom wynikającym głównie z obawy o szerzenie się nowych odmian wirusa, to w piątek odzyskał pewność co do ich nieznacznego wpływu na kształt przyszłego ożywienia gospodarczego. Najmocniej rosnące branże to nieruchomości, podstawowe dobra konsumpcyjne i nowe technologie. Rosły również wyceny akcji sektorów cyklicznych (finansowy i energetyczny), choć ze względu na obawy przed negatywnym wpływem wirusa wolniej niż szeroki rynek. Inne indeksy amerykańskie również zakończyły tydzień na plusach: Dow Jones +0,24%, NASDAQ +0,43%.

Nie dla wszystkich europejskich indeksów ubiegły tydzień zakończył się wzrostami. Niemiecki DAX urósł o +0,24% w ciągu tygodnia, natomiast francuski CAC40 spadł -0,36%, a hiszpański IBEX -1.47%.

Na rodzimym rynku akcji stabilnie – indeks WIG z minimalnym wzrostem 0,05%, natomiast WIG20 zakończył tydzień na poziomie 2251,78 punktów (zmiana -0,02%). Indeksy średnich i małych spółek: mWIG40 oraz sWIG80, zanotowały niewielkie zmiany tygodniowe (odpowiednio +0,17% i -0,61%).

Świetnym debiutem może pochwalić się spółka Shoper działająca w sektorze e-commerce, której akcje z ceną emisyjną 47 PLN na piątkowym IPO notowane były nawet po cenie 57,53 PLN i ostatecznie zamknęły dzień z ceną 52,50 PLN (+11,7%). Spółka ta uplasowała się na trzecim miejscu pod względem obrotów na GPW w dniu swojego debiutu, zaraz po PKN Orlen i Allegro. Jest to kolejny pozytywny debiut spółki technologicznej na polskiej giełdzie.

2. Rynki obligacji

W efekcie dużego popytu na obligacje skarbowe w ubiegłym tygodniu, rentowności amerykańskich obligacji spadały drugi tydzień z rzędu. Dla 30-letnich papierów amerykańskich spadły przejściowo nawet poniżej 1,90%, na zakończenie tygodnia osiągając 1,99%, natomiast rentowności 10-letnich obligacji w ciągu tygodnia zbliżyły się do poziomu 1,25% i zakończyły tydzień na poziomie 1,36%, co stanowi wartość najniższą od lutego.

Wyceny polskich obligacji rządowych również rosły spychając tym samym rentowności w dół. Dziesięciolatki skończyły tydzień na poziomie 1,67% (odbiły o 10 punktów bazowych z minimalnego w ubiegłym tygodniu poziomu 1,54%).

3. Rynki surowcowe

Ropa WTI po raz pierwszy od maja skończyła tydzień spadkiem w porównaniu do wcześniejszego tygodnia (-0,8% do 74,56 USD), kończąc serię wzrostów, które doprowadziły ceny kontraktów terminowych na ten surowiec do poziomu najwyższego od sześciu lat. Kraje OPEC+ nadal nie doszły do porozumienia w sprawie nowego poziomu wydobycia ropy.

4. Rynki walutowe

Po presją pozostawał złoty, który w relacji do euro osłabił się do poziomu 4,546 (+0,83%). Kurs USDPLN wyniósł na koniec tygodnia 3,826 złotego za dolara (zmiana +0,72%). Kurs EURUSD na koniec tygodnia to 1,188 dolara za euro (+0,12%).

 

Zespół Zarządzających PKO TFI
12.07.2021, godz.12:30