2022-04-25

Bardzo dobre dane z polskiej gospodarki, coraz bardziej jastrzębi Fed i spadki cen ropy - o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

  • Kolejne świetne dane z polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny podał dane o sprzedaży detalicznej, produkcji budowlanej oraz produkcji przemysłowej w marcu 2022 r. W wartościach realnych sprzedaż detaliczna okazała się wyższa niż przed rokiem o 9,6% wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 9%. W skali miesiąca sprzedaż zwiększyła się o 16,4%. Z kolei produkcja budowlana wzrosła w marcu o 27,6% r/r wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 15,2% r/r. Najsilniejszy przyrost produkcji o 44,9% r/r odnotował segment budowy budynków. Produkcja przemysłowa również silnie wzrosła w poprzednim miesiącu zwiększając się w skali roku o 17,3%. Dane potwierdzają bardzo dobrą koniunkturę w krajowej gospodarce oraz duży stopień odporności na zaburzenia związane z wojną. Należy jednak pamiętać, że tempo i skala wzrostu cen oraz stóp procentowych może działać chłodząco w kolejnych kwartałach, co sugeruje już odwrócony kształt krzywej dochodowości polskich obligacji skarbowych (rentowności papierów krótkoterminowych są wyższe niż długoterminowych). Takie zjawisko zazwyczaj jest przejawem dyskontowania przez rynki scenariusza spowolnienia lub nawet recesji gospodarczej.

Europa

  • Lepsze nastroje w usługach, gorsze w przemyśle. Wskaźnik PMI Composite dla strefy euro wzrósł w kwietniu do 55,8 pkt z 54,9 pkt w marcu. Raport pokazał zmniejszenie tempa wzrostu PMI dla przemysłu, który spadł do 55,3 pkt w kwietniu z 56,5 pkt w marcu. Przyczyną spadku wskaźnika były ograniczenia podażowe i wydłużające się czasy dostaw za sprawą wojny w Ukrainie i restrykcji pandemicznych w Chinach. Przyspieszenie koniunktury nastąpiło natomiast w sektorze usług, gdzie PMI wzrósł do 57,7 pkt w kwietniu z 55,6 pkt miesiąc wcześniej. Wzrost w usługach był zasługą znoszenia ograniczeń covidowych.

USA

  • Brak rąk do pracy pogorszył nastroje. Według wstępnych szacunków wskaźnik S&P Global Composite PMI Output Index, który obejmuje sektory przemysłu i usług, spadł w kwietniu do 55,1 pkt z 57,7 pkt w marcu. Działalność biznesowa w USA zmniejszyła swoją dynamikę w kwietniu ze względu na niedobory siły roboczej i ograniczenia podażowe. Komponent PMI dla amerykańskiego przemysłu wzrósł w kwietniu do 59,7 pkt wobec 58,8 pkt. za poprzedni miesiąc. Na poprawę wskaźnika wpływ miał lepszy subindeks nowych zamówień, które rosły najszybciej od prawie roku.

Rynki akcji

  • Trwa sezon publikacji wyników. W Stanach Zjednoczonych kolejne spółki giełdowe podały wyniki finansowe za 1 kwartał 2022 r. Publikacje Tesli i American Airlines spotkały się z pozytywną reakcją rynkową. Linie lotnicze American Airlines odnotowały postępującą odbudowę popytu po pandemii Covid-19. Tesla zaraportowała istotnie lepsze dane finansowe wobec oczekiwań rynkowych. Akcje spółki Netflix spadły natomiast o ponad 35%, ponieważ firma podała rozczarowujące wyniki kwartalne, których głównym powodem był spadek liczby światowych abonentów.
  • Akcje wystraszyły się szybkich podwyżek stóp w USA. Na słaby sentyment rynkowy wpłynęła bardziej jastrzębia niż dotychczasowe wypowiedź szefa Fed J. Powella, który zasugerował przyspieszenie cyklu podwyżek stóp procentowych, w tym ruch w górę o 50 pb. na majowym posiedzeniu. J. Powell ocenił również, że amerykański rynek pracy jest bardzo mocny i gospodarce nie grozi recesja. Indeksy akcyjne w Stanach Zjednoczonych spadły w zeszłym tygodniu - S&P 500 zamknął się o 2,73% niżej, Nasdaq Composite stracił 3,7%, a Dow Jones Industrial Average obniżył się o 1,74%.
  • Spadki także w Europie. Indeksy europejskie również straciły na wartości na co wpływ miały obawy o skutki przedłużającej się wojny na Ukrainie oraz jastrzębia postawa banków centralnych. STOXX Europe 600 zamknął się o 1,42% niżej, niemiecki DAX spadł o 0,15%, a francuski indeks CAC 40 zmniejszył wartość o 0,12%. Brytyjski indeks FTSE 100 spadł o 1,24%. Przy słabym globalnym sentymencie do akcji także polska giełda zaliczyła spadki w skali całego tygodnia. Indeks szerokiego rynku WIG zamknął się o 4,48% niżej, a indeks największych spółek WIG20 stracił 5,73%. Indeksy skupiające średnie i małe spółki spadły odpowiednio o 2,33% (mWIG40) i 1,43% (sWIG80).

Rynki obligacji

  • Polska w ślad za głównymi rynkami. Rentowności krajowych obligacji skarbowych wzrosły w zeszłym tygodniu wraz ze wzrostem na rynkach bazowych (USA, strefa euro). Krajowa krzywa rentowności przesunęła się w górę na całej długości. Silne dane z krajowej gospodarki za marzec wzmocniły oczekiwania na kontynuację podwyżek stóp procentowych NBP. Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może wzrosnąć do ok. 7,25% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 4,5% obecnie). 10-letnie polskie papiery skarbowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 6,30% (wzrost o 41 punktów bazowych). Dochodowość obligacji 2-letnich zwiększyła się do 6,56% (wzrost o 36 punktów bazowych).
  • Fed zapowiada stanowcze kroki. W Stanach Zjednoczonych rentowności papierów o krótkim i średnim terminie do wykupu wzrosły silniej niż długi koniec krzywej dochodowości. J.Powell zapowiedział, że Fed zamierza podnosić stopy i szybko zbliżać się do poziomów, które są uznane za neutralne (około 2,5%). Szef Fed stwierdził również, że na najbliższym majowym posiedzeniu jest możliwa podwyżka stóp procentowych o 0,50%. Rynek finansowy wycenia już 4 podwyżki po 50 pb. do września bieżącego roku. Na zakończenie zeszłego tygodnia rentowność 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do poziomu 2,90% (+7 pb. w skali tygodnia), a 2-letniego długu osiągnęła 2,67% (+31 pb.).
  • ECB kończy luzowanie ilościowe. Rentowności obligacji skarbowych strefy euro wzrosły wraz z amerykańskimi papierami. Ponadto szefowa Europejskiego Banku Centralnego Ch. Lagarde powtórzyła, że program skupu aktywów zakończy się w trzecim kwartale 2022 roku, a napływające dane makroekonomiczne zadecydują o terminie podwyżek stóp procentowych. W rezultacie dochodowość 10-letnich niemieckich obligacji rządowych wzrosła do 0,97% (+13 pb.), a dla obligacji francuskich podniosła się do 1,41% (+8 pb.).

Rynki surowcowe

  • Obawy o spowolnienie gospodarcze korygują ceny ropy. Rynki surowce pozostawały w ubiegłym tygodniu pod wpływem perspektyw słabszego globalnego wzrostu gospodarczego. W prognozie przedstawionej przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy perspektywy światowego wzrostu zrewidowano w dół do 3,6% w latach 2022 i 2023 z wcześniejszych 4,4% i 3,8%. Głównym czynnikiem osłabienia perspektyw aktywności gospodarczej stały się implikacje rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w tym sankcji nałożonych na Rosję. Zeszły tydzień przyniósł spadki cen w większości głównych segmentów surowcowych. Notowania ropy naftowej Brent spadły o 6,19% do 106,15$ za baryłkę, a ropy WTI o 6,45% do 101,75$ za baryłkę. Ceny metali szlachetnych obniżyły się w skali zeszłego tygodnia – złoto zmniejszyło wartość o 2,06% do 1934$ za uncję, a srebro o 5,8% do 24,26$ za uncję. Notowania metali przemysłowych przyniosły wzrost ceny na rynku cynku o 0,51% i spadki kontraktów na aluminium oraz miedź o odpowiednio 1,22% i 1,99%.

Rynki walutowe

  • Złoty nieco słabszy. Na rynku walutowym obserwowaliśmy w zeszłym tygodniu wahania kursu EURPLN w przedziale od 4,61 do 4,66. W zeszły piątek EURPLN ustabilizował się na poziomie 4,65 złotego za euro (wzrost tygodniowy +0,63%). Kurs USDPLN wzrósł w tym samym okresie o 0,74% do 4,30 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła za zeszły tydzień o 0,11% i zakończyła notowania na poziomie 1,08 EURUSD.

Zespół PKO TFI
25.04.2022, godz. 16:00