2020-04-08

M.in. o dobrych wieściach z Chin, obniżce stóp procentowych w Polsce oraz zachowaniu poszczególnych klas aktywów, w tym polskich piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI. 

  • Gigant paliwowy ExxonMobil zapowiada niższe o 30% wydatki inwestycyjne w 2020 roku.
  • Zgodnie z oczekiwaniami w wielu miejscach na  świecie zaczynają pojawiać się słabe dane makroekonomiczne.
  • Japonia wprowadza od środy stan wyjątkowy na części terytorium kraju.
  • Największe gospodarki kolejny raz pokazują stabilizację lub poprawę danych epidemiologicznych. Włochy raportują najmniejszą ilość dziennych zakażeń od prawie miesiąca. Chiny po 76 dniach decydują o otwarciu Wuhan – miasta będącego symbolem początku pandemii. Zniesiony zostaje zakaz wyjazdu z tej metropolii.
  • Administracja prezydenta Trumpa deklaruje chęć otworzenia amerykańskiej gospodarki w perspektywie kilku tygodni. Decyzja uzależniona będzie od pozytywnej opinii ze strony służb sanitarnych oraz medycznych.
  • USA pracuje nad dodatkowym wsparciem dla branży lotniczej.
  • Sprzedaż nieruchomości w Wielkiej Brytanii spada o 70% od momentu wprowadzenia restrykcji.
  • Tesla mówi o cięciach płac dla pracowników, wysyłaniu części z nich na bezpłatny urlop. Produkcja w fabrykach Tesli miałaby zostać wznowiona od 4 maja.

 

1.Rynki akcyjne

Stabilizacja na rynkach akcyjnych po ostatnich wzrostach. Oczekiwanie na rozpoczęcie sezonu publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek po świętach. Francuski regulator rozważa wydłużenie zakazu krótkiej sprzedaży („gry na spadki”). Znaczny wzrost bazy monetarnej (w wyniku programów wsparcia gospodarek i rynków ze strony banków centralnych) będzie czynnikiem wspierającym wiele klas aktywów, także akcje. 

2.Rynki obligacji

RPP na dzisiejszym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 50 punktów bazowych do poziomu 0,5%. Rozszerzony został również program skupu obligacji na rynku wtórnym o obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Oferowany będzie również kredyt wekslowy przeznaczony na refinansowanie kredytów dla przedsiębiorstw, który jest elementem nowo ogłoszonej Tarczy Finansowej. Rynek stopy procentowej pozostaje stabilny i wycenia dalsze cięcia stóp procentowych, jednak w komunikacie po posiedzeniu nie znalazły się wskazówki odnośnie kolejnych obniżek. Rynek obligacji reaguje niewielkim umocnieniem i zmniejszeniem premii kredytowej. Dalszej poprawie powinien sprzyjać skup obligacji przez NBP. Stabilizuje się również ryzyko kredytowe obligacji zagranicznych.

3. Rynki surowcowe

OPEC opracowuje plan cięcia produkcji o 10 mln baryłek dziennie. Niewykluczony jest jednak scenariusz braku cięć. Oczekiwanie na decyzję.

Cena złota blisko szczytów sprzed miesiąca.

 4. Rynki walutowe

 Stabilnie na rynku walutowym. EURUSD porusza się w paśmie 1,08-1,09 dolara za euro. Niewielka zmienność na walutach rynków wschodzących.