2022-09-19

Wyższa od oczekiwań inflacja w USA, perspektywy przed środową decyzją Fed w sprawie wysokości stóp procentowych oraz postępujące spowolnienie w Europie, o tym m.in. piszą Zarządzający Funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia:

Polska

  • Inflacja bazowa bliska 10%. Za nami kolejny wrześniowy tydzień, w którym poznaliśmy odczyty kilku ważnych danych makroekonomicznych w Polsce. Po pierwsze potwierdzony został wstępny odczyt inflacji w sierpniu na poziomie 16,1% r/r i 0,8% m/m, a dane miesięczne wskazują m.in. na przyspieszenie tempa wzrostu cen żywności oraz energii. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wynosiła 9,9% r/r wobec 9,3% w lipcu. Z kolei deficyt na rachunku obrotów bieżących w lipcu zwiększył się do 8,3 mld zł wobec 4,6 mld zł w lipcu 2021. Na rozmiar deficytu ma wpływ przede wszystkim silny wzrost cen transakcyjnych w handlu paliwami.
  • Tańszy prąd dla oszczędnych. W wyniku rosnących cen energii elektrycznej, premier Morawiecki zapowiedział wprowadzenie stałej ceny energii elektrycznej od stycznia 2023 dla gospodarstw domowych do limitu zużycia 2000 kWh rocznie, a dodatkowo 10-procentowe zmniejszenie zużycia energii w przyszłym roku będzie skutkowało rabatem w wysokości 10% całego rachunku za prąd.

Europa

  • Unia Europejska przed poważnym wyzwaniem. Za naszą zachodnią granicą nie gasną obawy przed skutkami kryzysu energetycznego. W minionym tygodniu przewodnicząca Komisji Europejskiej wygłosiła orędzie o stanie Unii, w którym pod względem gospodarczym jednym z najważniejszych tematów było poruszenie kwestii nowelizacji unijnych reguł fiskalnych. Ursula von der Leyen wskazała, że przejście na gospodarkę cyfrową o zerowej emisji netto będzie przekładać się na wyższy dług publiczny. Co za tym idzie, Unia potrzebuje reguł fiskalnych, które umożliwiają inwestycje strategiczne i są dostosowane do wyzwań obecnej dekady.
  • Wskaźniki potwierdzają spowolnienie. W minionym tygodniu pojawiło się także kilka nowych odczytów danych makroekonomicznych. Słabsze dane dotyczące produkcji przemysłowej odnotowano dla strefy euro, która spadła w lipcu o 2,4% r/r po wzroście o 2,2% r/r w czerwcu. W Niemczech natomiast indeks ZEW we wrześniu spadł do -61,9 pkt z -55,3 pkt w sierpniu. W Wielkiej Brytanii inflacja CPI w sierpniu wyniosła 9,9% r/r, co stanowi nieznaczny spadek w porównaniu do lipca, kiedy to wyniosła 10,1% r/r. Inflacja w Zjednoczonym Królestwie okazała się być niższa od oczekiwań rynkowych wynoszących 10,0% r/r.

USA

  • Wyższa od oczekiwań inflacja konsumencka. Najbardziej wyczekiwanym przez rynki wydarzeniem tygodnia w Stanach Zjednoczonych był odczyt danych o inflacji. Okazała się ona nieco wyższa od oczekiwań i wyniosła w sierpniu 8,3% r/r wobec 8,5% r/r w lipcu i konsensusu na poziomie 8,1% r/r. Po odczycie wskazującym na to, że inflacja wciąż nie odpuszcza, a Fed opierając się o dane makro najprawdopodobniej utrzyma jastrzębi charakter polityki pieniężnej, rynki finansowe z niecierpliwością będą wyczekiwać decyzji Rezerwy Federalnej dotyczącej wysokości stóp procentowych w USA, którą poznamy w środę (21.09) wieczorem. Obecnie najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest podwyżka o 75 punktów bazowych. Inflacja PPI natomiast spadła w sierpniu do 8,7% r/r z 9,8% r/r w lipcu, mocniej od oczekiwań wynoszących 8,8%. Spadła także sierpniowa produkcja przemysłowa o 0,2% m/m wobec konsensusu zakładającego produkcję na takim samym poziomie jak w miesiącu poprzednim, po wzroście o 0,5% m/m w lipcu.
  • Pozytywne sygnały ze strony konsumpcji i rynku pracy. Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 0,3% m/m, wobec oczekiwanego spadku o 0,1% m/m, natomiast liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła w ubiegłym tygodniu do 213 tys. z 218 tys. tydzień wcześniej.

Rynki akcji

  • Inflacja znowu podcina skrzydła bykom w USA. Amerykańskie giełdy zanotowały gwałtowne spadki, po nasilonych obawach o inflację w wyniku wyższego od oczekiwań odczytu danych za sierpień. Indeks S&P500 zakończył tydzień tygodniowym spadkiem o 4,77%, największym od połowy czerwca. Jeszcze mocniejszym spadkiem charakteryzowały się spółki wzrostowe, a indeks Nasdaq Composite stracił 5,48%. Słabo spisywał się także Dow Jones Industrial Average tracąc 4,13%.
  • Europa pod presją nadchodącej zimy. Indeksy europejskie zakończyły tydzień spadkami w obliczu kryzysu energetycznego oraz oznak spowolnienia gospodarczego. STOXX Europe 600 zakończył tydzień ze spadkiem o 2,89%, DAX stracił 2,65%, francuski indeks CAC 40 spadł o 2,17%, na delikatnym plusie jedynie brytyjski indeks FTSE 100, który wzrósł o 0,07%.
  • Na GPW również powrót do spadków. Polska giełda nie wyróżniała się na tle zagranicznych indeksów i również zanotowała spadkowy tydzień. Indeks największych polskich spółek WIG20 stracił 2,14% w ciągu ubiegłego tygodnia. Indeks szerokiego rynku WIG spadł w tym samym czasie o 2,68%. Indeks średnich spółek mWIG40 w minionym tygodniu stracił 5,47%, podobnie jak sWIG80, który zakończył tydzień spadkiem o 1,34%.

Rynki obligacji

  • Spokojny tydzień na polskim długu. Krajowa krzywa rentowności przesunęła się w minionym tygodniu nieco w górę dla większości okresów, z wyjątkiem rentowności obligacji 2-letnich, która spadła do 6,49% (spadek w ciągu tygodnia o 9 punktów bazowych). Papiery 10-letnie zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 6,10% (wzrost o 9 punktów bazowych). Według kontraktów FRA referencyjna stopa procentowa NBP może docelowo osiągnąć poziom około 7,25% w ciągu kilku najbliższych miesięcy (z 6,75% obecnie).
  • Dane o inflacji zaszkodziły obligacjom w USA. W wyniku wyższego od oczekiwań odczytu inflacji w USA, rentowności obligacji amerykańskich rosły, podobnie jak rentowności długu niemieckiego (ceny obligacji spadały). Na koniec tygodnia rentowność 10-letnich amerykańskich papierów rządowych wzrosła do poziomu 3,45% (o 14 pb. w skali tygodnia), a rentowność 2-letniego długu wyniosła 3,87% (więcej o 31 pb. w skali tygodnia). Wzrost dochodowości zanotował także dług niemiecki. 10-letnie niemieckie obligacje rządowe zakończyły tydzień z rentownością na poziomie 1,75% (+6 pb.), natomiast rentowność francuskich dziesięciolatek wzrosła do 2,30% (+4 pb.).

Rynki surowcowe

  • Ropa przy minimach. Notowania ropy Brent spadły o 1,60% do 91,35$ za baryłkę, a kontrakty na ropę WTI spadły o 1,94% do 85,11$ za baryłkę. Złoto spadło o 2,43% do 1675,06$ za uncję, a srebro wzrosło o 3,88% do 19,59$ za uncję. Ceny na rynku kontraktów terminowych dla miedzi spadły o 0,95%, aluminium zniżkowało o 0,27%, a cynk stracił 0,44%.

Rynki walutowe

  • Lekkie osłabienie złotego. Na zakończenie tygodnia kurs EURPLN wyniósł 4,72 złotego za euro (wzrost tygodniowy o 0,48%). Kurs USDPLN wzrósł w tym samym okresie o 0,79% do 4,71 złotego za dolara. Wartość euro w relacji do amerykańskiego dolara spadła nieznacznie o 0,26%, a kurs EURUSD zamknął tydzień na poziomie parytetu.

 

Zespół PKO TFI
19.09.2022, godz. 13:50