2021-09-20

Lekki spadek inflacji w USA i obawy o wypłacalność największego dewelopera w Chinach - o tym m.in. piszą Zarządzający funduszami PKO TFI w najnowszym wydaniu naszego cotygodniowego komentarza rynkowego.

Najważniejsze wydarzenia

Polska: Ostateczny odczyt inflacji CPI opublikowany w ubiegłym tygodniu okazał się wyższy niż wcześniej publikowany wstępny szacunek i wyniósł w sierpniu 5,5% r/r (wstępny odczyt opiewał na 5,4% r/r). Presja cenowa nasila się, warto jednak wspomnieć, że wyróżniają się kategorie: obuwie, woda, usługi telekomunikacyjne oraz hotele i restauracje. Rośnie zatem znaczenie inflacji popytowej, której udział we wzroście cen analizuje Rada Polityki Pieniężnej podczas podejmowania decyzji.

W ubiegłym tygodniu nastąpiła również aktualizacja kwoty płacy minimalnej. Na wtorkowym posiedzeniu rząd podniósł minimalne wynagrodzenie za pracę w 2022 do 3010 złotych wobec 2800 złotych w roku 2021. Minimalna stawka za godzinę pracy w Polsce ma wynieść 19,7 zł.

Europa: Produkcja przemysłowa w strefie euro w lipcu wzrosła o 7,7% r/r, przy czym konsensus zakładał wzrost o 6% r/r, wobec 10,1% r/r w czerwcu. Na niższy odczyt duży wpływ ma wysoka baza z poprzedniego roku. W ujęciu miesięcznym lipcowa produkcja wzrosła o 1,5% m/m wobec spadku o 0,1% m/m w czerwcu. Wzrost produkcji był najbardziej widoczny w branży farmaceutycznej (+14,3% m/m), maszynowej (+4,3% m/m) i elektronicznej (+2,8% m/m).

Europejskie rynki finansowe czekają jednak z niecierpliwością na odbywające się w najbliższą niedzielę historyczne wybory do Bundestagu w Niemczech, ponieważ po raz pierwszy od 16 lat na fotelu kanclerza nie zasiądzie Angela Merkel. Choć nie jest przesądzone, która partia zdobędzie większość, to sondaże wyborcze pokazują nieznaczną przewagę SPD.

USA: Głównym wydarzeniem ubiegłego tygodnia była publikacja sierpniowej inflacji CPI w USA, która spadła po raz pierwszy od października ubiegłego roku do 5,3% r/r z 5,4% r/r w lipcu. Spadek inflacji wywołał dużą zmienność na rynkach finansowych oraz spore spadki na rynku długu w dniu publikacji danych i przyczynił się do przejściowego ostudzenia oczekiwań na szybkie zacieśnienie polityki pieniężnej w USA.

Środowy odczyt danych pokazał, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 0,4% m/m wobec 0,8% m/m w lipcu, co wskazuje na mocny i wciąż rosnący poziom produkcji. Jest to wynik zarówno ogromnej skali zamówień, jak i wciąż obciążających rynek wąskich gardeł podażowych, które ograniczają potencjał producentów i utrudniają zaspokajanie całości popytu. Poznaliśmy również dane dotyczące sprzedaży detalicznej w USA, która w sierpniu wzrosła o 0,7% m/m wobec spadku o 1,8% m/m w lipcu. Konsumpcja w USA jest silna pomimo negatywnego rozwoju sytuacji pandemicznej oraz rekordowej inflacji, na co wpływ mogą mieć między innymi zakupy związane z początkiem roku szkolnego. W nadchodzących tygodniach rosnąca liczba zakażeń koronawirusem w USA może jednak negatywnie oddziaływać na nastroje konsumentów, zwłaszcza w usługach takich jak hotelarstwo i turystyka, które również podczas poprzednich fal pandemii ucierpiały najbardziej.

1. Rynki akcji

Rynki w Stanach Zjednoczonych zakończyły miniony tydzień na lekkich minusach. Niedźwiedziom sprzyjała niepewność związana z sytuacją na rynkach w Chinach, w tym problemy giganta Evergrande. Potężny deweloper, którego zła kondycja finansowa została już odzwierciedlona w obniżonych ratingach publikowanych przez światowe agencje ratingowe, może mieć problemy z obsługą zadłużenia. Płatności odsetek od dwóch obligacji Evergrande przypadająca na najbliższy czwartek będzie kluczowym testem tego, czy deweloper będzie nadal wywiązywał się ze zobowiązań wobec posiadaczy obligacji, nawet jeśli zalega z płatnościami na rzecz banków czy dostawców. Trwają również spekulacje, czy ewentualny upadek Evergrande nie zagraża bezpieczeństwu światowych rynków finansowych oraz czy w ostateczności firma nie okaże się jednak „zbyt duża by upaść” i otrzyma wsparcie chińskiego rządu. Między innymi w wyniku globalnych problemów chińskiego giganta S&P500 stracił 0,57%, Dow Jones -0,07%, natomiast NASDAQ zamknął tydzień z rezultatem -0,47%.

Kolejny tydzień trwała korekta również na giełdach europejskich - niemiecki DAX stracił 0,77%, a francuski CAC40 1,40%. Przed spadkami wybronił się natomiast hiszpański IBEX (+0,75%). Na polskiej giełdzie niewielkie zmiany procentowe. Indeks szerokiego rynku WIG płasko +0,02%, indeks największych spółek WIG20 spadł o 1,17%, średnie spółki z indeksu mWIG40 +1,26%, natomiast sWIG80 na minusie (spadek o 0,67%). 

2. Rynki obligacji

Rentowność długoterminowych amerykańskich obligacji 30-letnich w skali tygodnia spadła o 3,3 punktu bazowego do 1,902%, z kolei papierów 10-letnich nieco wzrosła do poziomu 1,363% (+2 punkty bazowe). Na polskim rynku długu w ubiegłym tygodniu miał miejsce przetarg NBP, na którym bank centralny zakupił 5 serii obligacji za 1,8 mld PLN, głównie papiery BGK. To druga najniższa wartość zakupów od lutego (w sierpniu NBP skupił obligacje za 1,05 mld PLN). Lekki tygodniowy wzrost rentowności zanotowały 10-letnie papiery skarbowe, które zakończyły tydzień na poziomie 2,04% (vs 1,998% tydzień wcześniej).

3. Rynki surowcowe

Ceny ropy rosną po wyraźnym spadku zapasów. Ropa naftowa WTI zakończyła tydzień na plusie z wynikiem +3,23%, podobnie jak ropa Brent +3,32%. Miedź zakończyła tydzień spadkiem o 0,84%, cynk natomiast rósł +0,64%. Srebro i złoto odnotowały spadki - srebro straciło 6,54% (największy tygodniowy spadek od czerwca), a złoto 2,27%.

4. Rynki walutowe

Kursy na koniec tygodnia: EURUSD 1,173 dolara za euro (-0,70%), USDPLN 3,913 złotego za dolara (+1,73%), EURPLN 4,59 złotego za euro (+1,02%).

Zespół Zarządzających PKO TFI
20.09.2021, godz. 14:00