2025-07-07

Ubiegły tydzień na rynkach finansowych upłynął pod znakiem kontynuacji wzrostów indeksów akcyjnych oraz trendu spadkowego rentowności na rynku obligacji skarbowych. Na Wall Street nowe rekordy ustanowiły indeksy S&P 500 i Nasdaq, wspierane przez dobre wieści ze spółek technologicznych. W Europie nastroje były początkowo ostrożne, jednak pozytywne sygnały z rynków globalnych pozwoliły odrobić część wcześniejszych strat. Warszawska GPW kontynuowała wzrosty. Indeks WIG ustanowił nowe historyczne maksimum, a inwestorzy pozytywnie odebrali decyzję RPP o obniżce stóp procentowych. 

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze i rynkowe:

Publikacje, które przykuwały uwagę inwestorów oraz ich relacja do wartości oczekiwanych:

Pozytywna

Neutralna

Negatywna

* - dane po rewizji

Stany Zjednoczone

Wskaźnik

Dzień publikacji

Badany okres

Wartość oczekiwana

Wartość poprzednia

Wartość opublikowana

Wskaźnik ISM dla przemysłu

Wtorek

Czerwiec

48,8

48,5

49,0

Zmiana zatrudnienia ADP

Środa

Czerwiec

95 tys.

29 tys.*

-33 tys.

Nowe etaty w sektorze pozarolniczym

Czwartek

Czerwiec

110 tys.

144 tys.*

147 tys.

Stopa bezrobocia

Czwartek

Czerwiec

4,3%

4,2%

4,1%

Wskaźnik ISM dla usług

Piątek

Czerwiec

50,5

49,9

50,8

Zamówienia fabryczne

Piątek

Maj

8,2%

-3,9%*

8,2%

  • Czerwcowy raport z rynku pracy pokazał przyrost 147 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym, powyżej oczekiwań (110 tys.) i nieznacznie więcej niż miesiąc wcześniej (144 tys. po rewizji). Wzrost zatrudnienia koncentrował się w sektorze publicznym, szczególnie w edukacji, a także w ochronie zdrowia i usługach społecznych. Jednocześnie stopa bezrobocia nieoczekiwanie spadła z 4,2% do 4,1%, mimo niższej aktywności zawodowej i spadku wskaźnika partycypacji do 62,3%. Z kolei dane z sektora prywatnego pokazały słabsze nastroje – według raportu ADP liczba miejsc pracy spadła w czerwcu o 33 tys., głównie w usługach profesjonalnych, edukacji i finansach. Był to pierwszy ujemny odczyt od marca 2023 r., co może odzwierciedlać rosnącą ostrożność firm w decyzjach kadrowych.
  • Indeks ISM dla sektora wytwórczego wzrósł w czerwcu do 49,0 pkt (z 48,5 pkt w maju), sygnalizując czwarty z rzędu miesiąc spadku aktywności. Wzrost odnotowano w produkcji (50,3 pkt) oraz zapasach (49,2 pkt), natomiast nowe zamówienia, zatrudnienie i zaległości w realizacji zamówień skurczyły się w szybszym tempie. Utrzymuje się wysoka presja kosztowa – wskaźnik cen płaconych wzrósł do 69,7 pkt, a ankietowane firmy wskazują m.in. na skutki nowych taryf.
  • Zamówienia przemysłowe w maju wzrosły o 8,2% m/m, co było najmocniejszym miesięcznym wzrostem od 2014 r. i wynikało niemal wyłącznie z gwałtownego wzrostu zamówień na samoloty cywilne (+239,8%). Po ich wyłączeniu dynamika zamówień wyniosła jedynie +0,2% m/m.
  • W sektorze usług odnotowano poprawę – indeks ISM wzrósł z 49,9 pkt do 50,8 pkt, sygnalizując powrót do niewielkiego wzrostu aktywności. Ożywienie widoczne było w nowych zamówieniach, produkcji, zapasach i eksporcie, choć tempo wzrostu pozostało umiarkowane. Przedsiębiorcy coraz częściej sygnalizują wpływ ceł na koszty działalności operacyjnej, a także ogólną niepewność gospodarczą. Wskaźnik cen spadł do 67,5 pkt, ale presja kosztowa nadal pozostaje istotna.

Europa

Wskaźnik

Dzień publikacji

Badany okres

Wartość oczekiwana

Wartość poprzednia

Wartość opublikowana

Inflacja konsumencka
w Niemczech (r/r)

Poniedziałek

Czerwiec

2,2%

2,1%

2,0%

Inflacja konsumencka
w strefie euro (r/r)

Wtorek

Czerwiec

2,0%

1,9%

2,0%

Zamówienia fabryczne
w Niemczech m/m

Piątek

Maj

-0,1%

1,6%*

-1,4%

PPI r/r w strefie euro

Piątek

Maj

0,3%

0,7%

0,3%

  • Czerwcowe dane inflacyjne potwierdziły powrót inflacji konsumenckiej w Niemczech do celu Europejskiego Banku Centralnego. Wstępny odczyt wyniósł 2,0% r/r wobec 2,1% w maju, poniżej konsensusu rynkowego (2,2%) i był najniższy od października 2024 r. Na spowolnienie wzrostu cen wpłynął m.in. dalszy spadek dynamiki cen żywności oraz spadek cen energii. Inflacja bazowa (z wyłączeniem żywności i energii) spadła do 2,7% – najniższego poziomu od trzech miesięcy.
  • W całej strefie euro inflacja konsumencka wyniosła w czerwcu 2,0% r/r, zgodnie z oczekiwaniami
    i nieznacznie powyżej majowego poziomu (1,9%). Wzrost napędzany był głównie przez wyższą dynamikę cen usług, natomiast tempo spadku cen energii wyhamowało. Inflacja bazowa w ujęciu rocznym pozostała bez zmian na poziomie 2,3%, co jest najniższym odczytem od stycznia 2022 r.
  • Z kolei dane z niemieckiego przemysłu rozczarowały. Zamówienia w przemyśle spadły w maju
    o 1,4% m/m, znacznie poniżej prognoz (-0,1%) i po wzroście o 1,6% miesiąc wcześniej (po rewizji). Spadek miał charakter szeroki – istotnie obniżył się popyt na sprzęt komputerowy i elektroniczny
    (-17,7%), urządzenia elektryczne (-6,2%) oraz metale podstawowe (-5,1%).
  • W ujęciu producenckim inflacja cen przemysłowych w strefie euro spowolniła do 0,3% r/r
    w maju (z 0,7% w kwietniu), zgodnie z konsensusem. Głównym czynnikiem był spadek cen energii (-1,4% r/r wobec -0,5% miesiąc wcześniej), a także wolniejsze tempo wzrostu cen dóbr pośrednich (0,3% r/r) i dóbr inwestycyjnych (1,6%).

Polska

Wskaźnik

Dzień publikacji

Badany okres

Wartość oczekiwana

Wartość poprzednia

Wartość opublikowana

Inflacja konsumencka r/r

Poniedziałek

Czerwiec

4,0%

4,0%

4,1%

Inflacja konsumencka m/m

Poniedziałek

Czerwiec

0,1%

-0,2%

0,1%

S&P Global PMI w przemyśle

Wtorek

Czerwiec

48,0

47,1*

44,8

Decyzja RPP w sprawie stóp procentowych

Środa

-

5,25%

5,25%

5,00%

  • Wstępne dane GUS za czerwiec wskazały na nieznaczny wzrost inflacji konsumenckiej – wskaźnik CPI wyniósł 4,1% r/r wobec 4,0% w maju, lekko powyżej konsensusu rynkowego. W ujęciu miesięcznym ceny wzrosły o 0,1% m/m, odwracając spadek z poprzedniego miesiąca. Wzrost inflacji był efektem wyższych cen nośników energii (+12,8% r/r) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (+4,9% r/r), przy czym ich wpływ został częściowo zneutralizowany przez spadek cen paliw do prywatnych środków transportu (-10,0% r/r).
  • Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł w czerwcu do 44,8 pkt z 47,1 pkt miesiąc wcześniej, najniżej od października 2023 r. i poniżej oczekiwań (49,0 pkt). Największy wpływ na wynik miał dalszy spadek nowych zamówień, przy słabej aktywności zarówno krajowej, jak
    i zagranicznej – zwłaszcza z rynków europejskich. Eksport skurczył się w najszybszym tempie od września 2023 r., a produkcja obniżyła się najmocniej od listopada 2022 r. Pogarszająca się sytuacja popytowa zmusiła przedsiębiorstwa do dalszych redukcji zatrudnienia – czwarty miesiąc z rzędu. Choć tempo cięć było nieco łagodniejsze niż w maju, to nastroje wśród firm pozostają pesymistyczne – oczekiwania na kolejne 12 miesięcy spadły do najniższego poziomu od listopada 2024 r.
  • Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na zaskakujące dla rynku cięcie stóp procentowych podczas lipcowego posiedzenia. Główna stopa referencyjna została zredukowana o 25 pb do 5,00%. Decyzję uzasadniono nowymi projekcjami inflacji i PKB – ścieżka CPI została skorygowana w dół, co otworzyło przestrzeń do łagodzenia polityki. Pomimo czerwcowego wzrostu inflacji do 4,1%, RPP ocenia, że presja cenowa będzie dalej słabnąć w kolejnych kwartałach. Rada zapowiedziała możliwość dalszych cięć – kolejne działania mogą zostać rozważone we wrześniu lub w późniejszych miesiącach.

Wykres tygodnia

Rynek nie spodziewał się obniżki stopy referencyjnej na lipcowym posiedzeniu RPP. W reakcji na tę decyzję spadały rentowności polskich obligacji skarbowych, a krzywa dochodowości stała się bardziej stroma, tzn. rentowności obligacji krótkoterminowych (2 lata) w porównaniu do długoterminowych (10 lat) stały się jeszcze niższe. Poniższy wykres obrazuje rentowności polskich obligacji skarbowych dla papierów 2-letnich, 5-letnich i 10-letnich (%).

Wykres przedstawia zmiany rentowności polskich obligacji skarbowych o różnych terminach zapadalności w okresie od 4 stycznia do 4 lipca 2025 roku: 2-letnie obligacje (linia brązowa, przerywana) 5-letnie obligacje (linia niebieska, przerywana) 10-letnie obligacje (linia czarna, ciągła) Wnioski z wykresu: Na początku roku (styczeń 2025) rentowności wynosiły: 2 lata: ok. 5,2% 5 lat: ok. 5,6% 10 lat: ok. 6,0% W kolejnych miesiącach rentowności stopniowo spadały, z niewielkimi odbiciami w marcu i czerwcu. Na początku lipca 2025 roku rentowności wyraźnie spadły, osiągając: 2 lata: poniżej 4,5% 5 lat: nieco poniżej 5% 10 lat: nieco powyżej 5,0% W efekcie krzywa dochodowości stała się bardziej stroma – krótkoterminowe obligacje (2-letnie) mają wyraźnie niższe rentowności niż długoterminowe (10-letnie). Największy spadek rentowności nastąpił na początku kwietnia i na początku lipca 2025 r., po decyzji RPP (Rady Polityki Pieniężnej) o obniżce stóp procentowych. Oś procentowa (oś Y): Zakres od 4,0% do 6,5% Oś czasu (oś X): Zakres od 4 stycznia 2025 do 4 lipca 2025 r.

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg.

Rynki akcji:

  • Miniony tydzień na Wall Street upłynął pod znakiem kontynuacji wzrostów, które doprowadziły główne indeksy – S&P 500 i Nasdaq – do nowych historycznych maksimów. Wzrosty koncentrowały się przede wszystkim na największych spółkach technologicznych, które korzystały z poprawy sentymentu rynkowego oraz oczekiwań na potencjalne złagodzenie polityki pieniężnej. Notowania Apple wzrosły po ogłoszeniu partnerstwa w zakresie sztucznej inteligencji. Inwestorzy pozytywnie zareagowali również na słabsze dane z rynku pracy (ADP), które wzmocniły spekulacje o kolejnych cięciach stóp procentowych przez Fed jeszcze w drugiej połowie roku.
  • Na europejskich parkietach początek tygodnia przyniósł umiarkowaną presję spadkową, głównie ze względu na niepewność w zakresie polityki handlowej USA. Inflacja w strefie euro spadła do poziomu celu EBC (2,0%), co przełożyło się na ostrożniejsze oczekiwania dotyczące dalszego luzowania monetarnego. Opublikowany protokół z posiedzenia EBC oraz wypowiedzi prezes Lagarde sugerowały możliwą pauzę w cyklu cięć stóp, co osłabiło notowania wybranych sektorów – m.in. spółek obronnych. W końcowej części tygodnia indeksy odbiły w górę, wspierane przez poprawę nastrojów na rynkach globalnych i wzrost wycen w sektorach motoryzacyjnym, surowcowym i bankowym.
  • Warszawska giełda kontynuowała pozytywny trend, kończąc tydzień na nowych lokalnych maksimach. Indeks WIG osiągnął rekordowy poziom, a WIG20 zamknął tydzień na najwyższym poziomie od 2011 roku. Wzrosty napędzały przede wszystkim spółki z sektora bankowego i energetycznego. Dobre zachowanie banków było zaskakujące w kontekście niespodziewanej decyzji RPP o obniżce stóp procentowych, co inwestorzy uznali jednak za działanie uprzedzające, wpisujące się w scenariusz trwałego spadku inflacji i poprawy koniunktury. Rosły również notowania spółek surowcowych (KGHM, JSW), korzystających z poprawy sytuacji na rynku miedzi oraz w segmencie surowców energetycznych.

Tygodniowe zmiany wybranych indeksów akcji:

USA (wszystkie wzrosty): Dow Jones Industrial: +2,34% S&P 500: +1,72% Nasdaq 100: +1,48% Europa (wszystkie spadki): STOXX Europe 600: –0,46% Euro Stoxx 50: –0,64% DAX (Niemcy): –1,02% Polska (wszystkie wzrosty): mWIG40: +1,81% WIG20: +1,75% WIG (wskaźnik szerokiego rynku): +1,31% sWIG80: +0,35%

Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 04.07.2025 r.

Rynki obligacji:

  • Rynek amerykańskich obligacji był w minionym tygodniu pod wpływem zmiennych czynników makroekonomicznych. Początkowo słabsze dane z rynku pracy (spadek zatrudnienia wg ADP) doprowadziły do spadku rentowności i wzrostu cen obligacji skarbowych – 10-latki zniżkowały do 4,20%, a 2-latki do 3,71%. Jednak jastrzębi ton wypowiedzi przewodniczącego Fed oraz publikacje kolejnych danych, wskazujących na nadal silny rynek pracy, odwróciły ten trend. Rentowności wzrosły odpowiednio do 4,35% i 3,89%, a inwestorzy ograniczyli oczekiwania na szybkie cięcie stóp w lipcu. Polityczna retoryka prezydenta Trumpa, wzywającego do rezygnacji szefa Fed, została przez rynek zignorowana, co pokazuje, że inwestorzy wciąż koncentrują się na fundamentach i danych.
  • Na europejskim rynku długu kluczowym impulsem była publikacja danych inflacyjnych – CPI w strefie euro spadł do celu EBC (2,0%), co w połączeniu z ostrożnym tonem wypowiedzi Christine Lagarde ograniczyło oczekiwania na kolejne cięcia stóp w krótkim terminie. W efekcie rentowność 10-letnich obligacji niemieckich wzrosła przejściowo do 2,6%, by następnie zakończyć tydzień nieco niżej (2,56%).
  • Na krajowym rynku długu dominowały pozytywne nastroje po decyzji RPP o niespodziewanym cięciu stóp o 25 pb. Rentowność 10-letnich obligacji spadła do poziomu 5,27%, a krzywa dochodowości pozostała stroma – co sugeruje, że rynek oczekuje dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w perspektywie kolejnych kwartałów. Inwestorzy odebrali decyzję jako potwierdzenie wiarygodności NBP w dążeniu do celu inflacyjnego, a stabilność złotego oraz umiarkowane plany emisji MF dodatkowo wspierają wyceny obligacji. W najbliższych miesiącach rynek będzie obserwował projekcje inflacyjne oraz dane z gospodarki w kontekście możliwości kontynuacji cyklu obniżek.

Rentowności polskich obligacji skarbowych i zmiana tygodniowa w punktach bazowych.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych w wybranych krajach i zmiana tygodniowa.

2-letnie obligacje: Rentowność: 4,31% Tygodniowa zmiana: –24 punktów bazowych 5-letnie obligacje: Rentowność: 4,80% Tygodniowa zmiana: –18 punktów bazowych 10-letnie obligacje: Rentowność: 5,27% Tygodniowa zmiana: –20 punktów bazowych
USA: Rentowność: 4,35% Tygodniowa zmiana: +7 punktów bazowych Niemcy: Rentowność: 2,56% Tygodniowa zmiana: -3 punkty bazowe Francja: Rentowność: 3,27% bez zmian

 Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 04.07.2025 r.

Najważniejsze wydarzenia obecnego tygodnia:

Stany Zjednoczone

Wskaźnik

Dzień publikacji

Badany okres

Wartość oczekiwana

Wartość poprzednia

Zapasy hurtowe m/m odczyt finalny

Środa

Maj

-0,3%

-0,3%

Nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych

Czwartek

28.06-05.07

-

233 tys.

  • W nadchodzącym tygodniu kalendarz makro w Stanach Zjednoczonych przewiduje niewiele publikacji. Poza środową publikacją zapisków z posiedzenia FOMC, opublikowane zostaną finalne dane o zapasach hurtowych oraz tygodniowa liczba nowych wniosków
    o zasiłek dla bezrobotnych.
  • Poza tym będziemy przyglądać się rozwojowi toczących się rozmów USA z partnerami handlowymi.

Europa

Wskaźnik

Dzień publikacji

Badany okres

Wartość oczekiwana

Wartość poprzednia

Wskaźnik Sentix w strefie euro

Poniedziałek

Lipiec

1,0

0,2

Sprzedaż detaliczna w strefie euro r/r

Poniedziałek

Maj

-0,6%

0,1%

Produkcja przemysłowa w Niemczech r/r

Poniedziałek

Maj

0,2%

-1,8%

Inflacja CPI w Niemczech (r/r) odczyt finalny

Czwartek

Czerwiec

2,0%

2,0%

Inflacja HICP w Niemczech (r/r) odczyt finalny

Czwartek

Czerwiec

2,0%

2,0%

  • Najważniejsze publikacje nadchodzącego tygodnia w strefie euro to wskaźnik Sentix oraz sprzedaż detaliczna.
  • Pojawią się także czerwcowe ostateczne wskaźniki inflacji CPI i HICP w Niemczech.

Polska

  • Kalendarz makro w Polsce nie przewiduje ważniejszych publikacji w nadchodzącym tygodniu.

Zespół PKO TFI,
07.07.2025 r. 13:45